PIŁA. ?Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polski porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia…? Policjanci pilskiej komendy udowodnili, że tekst Roty ślubowania policjanta, to nie są dla nich tylko puste słowa.
22 września st. sierż. Oskar Forecki w dniu wolnym od służby podjął interwencję wobec złodzieja alkoholu.
– Podczas robienia zakupów w jednym z pilskich marketów, przy regale z alkoholem policjant zauważył dziwnie zachowującego się mężczyznę. Okazało się, że ten kradł alkohol, po czym omijając kasy sklepowe udał się do wyjścia. Zdecydowana reakcja funkcjonariusza pilskiej komendy pozwoliła na ujęcie sprawcy na gorącym uczynku – relacjonuje podkom. Żaneta Kowalska z KPP w Pile.
Godna naśladowania jest również postawa funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Pile, którzy w czasie wolnym od służby zatrzymali osobę poszukiwaną.
-Funkcjonariusze spotkali się podczas robienia zakupów markecie. W trakcie wspólnej rozmowy jeden z nich zwrócił uwagę na stojącego przy kasie poszukiwanego przez kryminalnych mężczyznę. Po chwili został przez nich zatrzymany – kontynuuje Kowalska.
Wielkim profesjonalizmem wykazał się również st. post Szymon Kochanowski, policjant Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego KPP Piła, przebywający na adaptacji zawodowej w Lidzbarku Warmińskim. 19 września uratował życie 50 ? letniemu mężczyźnie, który wpadł do stawu. Policjant z Piły wraz z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku rzucili się na ratunek tonącemu i wyciągnęli go na brzeg. Wtedy 50-latek dostał ataku epilepsji. Policjanci udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwali na pomoc służby ratunkowe. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.
Postawa pilskich policjantów jest przykładem na to, że policjantem jest się w każdej sytuacji, nawet gdy nie nosi się munduru. Bycie policjantem to ciągła służba, niezależnie od pory dnia. Poczucie odpowiedzialności za innych, nie pozwoliło funkcjonariuszom przejść obojętnie obok zaistniałych zdarzeń.