Podwyżki prądu nawet o 400 procent. RPO interweniuje ws. spółdzielni i wspólnot

Biznes Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Regiony Wydarzenia

Sprzedawcy energii elektrycznej chcą, by w przyszłym roku ceny prądu dla części wspólnych nieruchomości wzrosły o 300-400 proc. Takie oferty dostają spółdzielnie i wspólnoty, a koszty te musieliby pokryć lokatorzy – informuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Dlatego RPO zwrócił się do Urzędu Regulacji Energetyki i ministerstwa klimatu o ochronę mieszkańców.

Biuro Rzecznika Prawa Obywatelskich poinformowało w piątek, że rzecznik wystosował do URE i Ministerstwa Klimatu i Środowiska pisma z pytaniami dotyczącymi ochrony przed podwyżkami cen prądu wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. “Chodzi o podwyżkę cen prądu wykorzystywanego na potrzeby nieruchomości wspólnej, której skutki dotkliwie odczują wszyscy właściciele i użytkownicy lokali” – czytamy w komunikacie.

Szykują się ogromne podwyżki

Nawet o 300-400 proc. chcą podnieść ceny sprzedawcy prądu, jeśli chodzi o rachunki za wspólne części nieruchomości – podaje RPO, powołując się na skargi, które do niego napływają. Biuro rzecznika tłumaczy, że w przypadku tych przestrzeni wspólnoty i spółdzielnie nie mogą liczyć na ochronę taryfową. Sprzedawcy energii mogą więc narzucać ceny, które zdecydowanie odbiegają od tych, które są zatwierdzane przez URE dla odbiorców indywidualnych.

źródło/ więcej: Podwyżki prądu nawet o 400 procent. RPO interweniuje ws. spółdzielni i wspólnot – WP Finanse

Źródło: Adobe Stock, fot: ©Proxima Studio – stock.adobe.com