Policja podsumowała wakacje na drogach

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Podczas wakacji policjanci odnotowali ponad 200 zdarzeń drogowych, w tym 10 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 16 zostało rannych. Większość z nich była powodowana przez nadmierną prędkość niedostosowaną do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Niestety na naszych drogach wciąż wiele osób kieruje pojazdami w stanie nietrzeźwości. Świadczy o tym fakt, że policjanci w trakcie dwóch miesięcy zatrzymali 49 nietrzeźwych kierujących.

Podobnie jak w latach ubiegłych  przez okres wakacji na naszej stronie internetowej prezentowaliśmy mapę z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o lokalizacji każdego zdarzenia. Celem tych działań była wizualizacja skali tragedii na polskich drogach oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego konsekwencji ich nieodpowiedzialnych zachowań. Niestety w ostatnich dwóch miesiącach na polskich drogach zginęło 479 osób.

Policjanci pilskiej drogówki w okresie wakacyjnym prowadzili wzmożone kontrole stanu technicznego autokarów, którymi na wypoczynek podróżowali dzieci i młodzież. Dokonywali również pomiarów prędkości, szczególnie przy Alei. Powstańców Wielkopolskich, Alei Wojska Polskiego oraz w rejonie Drogi Krajowej nr 10 i 11, ponieważ statystycznie to właśnie na nich najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych.

W okresie wakacyjnym funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile, ujawnili 3808 nieprawidłowych zachowań na drodze. Wykroczenia te w większości polegały na niestosowaniu się do ograniczeń prędkości, znaków drogowych i nieprawidłowych zachowaniach w stosunku do pieszych uczestników ruchu drogowego. Za ujawnione naruszenia policjanci drogówki zatrzymali 37 praw jazdy oraz 263 dowody rejestracyjne. Niestety po naszych drogach wciąż poruszają się kierujący  w stanie nietrzeźwości. W okresie wakacji na terenie powiatu pilskiego zatrzymano aż 49 nietrzeźwych kierujących.

Wrzesień jest okresem, w którym możemy spodziewać się zwiększonego ruchu kołowego i pieszego w rejonie placówek oświatowych. Bezpieczna droga do szkoły to cel działań policjantów pilskiej jednostki. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku, rozsądku i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Sierż. Magdalena Szukajło
KPP Piła