Policjanci kontra smog

Najnowsze Piła

PIŁA. 70 skontrolowanych pojazdów i 2 zatrzymane dowody rejestracyjne ? to bilans działań kontrolno-prewencyjnych przeprowadzonych przez pilską drogówkę w ramach ogólnopolskiej akcji pn. ?SMOG?.

-Akcja miała na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin – mówi podkom. Żaneta Kowalska z pilskiej KPP.

Policjanci przypominali również kierowcom, że dający się we znaki smog, to ?zasługa? niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

 -Ze względu na wciąż rosnące zanieczyszczenie powietrza oraz negatywny wpływ wielu substancji na zdrowie oraz życie zarówno człowieka, jak też całej fauny i flory, smog stał się problemem na skalę światową. Dlatego wszyscy powinniśmy przestrzegać przepisów związanych z emisjami szkodliwych substancji ? dodaje podkom. Kowalska.

“Smogową” akcję przeprowadzili również policjanci ruchu drogowego KPP  w Chodzieży. Funkcjonariuszy wspierali inspektorzy z Inspekcji Transportu Drogowego w Pile.

-Ogółem skontrolowano 25 pojazdów, w tym 9 z użyciem dymomierza, czyli analizatora zadymienia. Mundurowi zwracali uwagę między innymi na takie aspekty techniczne jak: nadmierne dymienie, niesprawne układy wydechowe, czy wycieki płynów eksploatacyjnych – informuje mł. asp. Karolina Smardz- Dymek z chodzieskiej komendy policji.

W trakcie prowadzonych działań policjanci zatrzymali jeden dowód rejestracyjny. Kierowca tego pojazdu ukarany został także przez ITD mandatem za przekroczoną dopuszczalną ładowność.

(WM)

Źródło: KPP Piła, KPP Chodzież