POLICJANCI OSTRZEGAJĄ – OSZUSTWA NA ZDALNY PULPIT

Najnowsze Regiony Wydarzenia Złotów

Kradzież dokonuje się dosłownie na oczach ofiar, ludzie tracą dziesiątki tysięcy złotych, za pełną ich zgodą i przy użyciu legalnego oprogramowania. Tak działa sposób oszustw na tzw. “na zdalny pulpit”. Legenda może zaczynać od wizji zarobienia dużych pieniędzy lub zagrożenia środków zgromadzonych na koncie. Nie dajmy się nabrać i ostrzeżmy przed tego rodzaju zagrożeniami naszych bliskich.

Informowaliśmy wielokrotnie o tym, że najczęściej osobami okradanymi są seniorzy. Oszuści posługując się legendą na „wnuczka czy policjanta” wykorzystując empatię i chęć niesienia pomocy zdobywali oszczędności życia osób starszych.

Od niedawna ofiarami oszustów stają się również osoby poniżej 50 lat, które dają się nabierać na oszustwa wymagające od nich niemałego zaangażowania. Jeden ze schematów polega na telefonie z ostrzeżeniem, że środki zgromadzone na koncie są zagrożone. W trakcie rozmowy telefonicznej przestępcy namawiają ofiarę do zainstalowania w pełni legalnego i uczciwego programu do zdalnej obsługi telefonu/komputera. Następnie oszust może wymagać od ofiary zalogowania się do banku.

Fałszywy konsultant “wspiera” ofiarę przez zainstalowaną aplikację tzw. zdalny pulpit. Po zalogowaniu się właściciela konta do aplikacji bankowej, ofiary dosłownie patrzą jak przestępca wykonuje działania na w aplikacji obsługującej konto. Przelewa zgromadzone środki na koncie na inne konta lub zaciąga pożyczkę, blokują wcześniej dostęp właścicielowi rachunku.

Pamiętajmy, że jeżeli zainstalujemy aplikację do obsługi zdalnego pulpitu i damy do niego dostęp osobie nieuprawnionej będzie ona mogła poruszać się na naszym telefonie, bądź komputerze bez żądnych ograniczeń. Apelujemy o ostrożność i zachowanie zasady ograniczonego zaufania podczas tego rodzaju sytuacji.

Pamiętaj :

  • Tylko posiadacz danego konta może na nim wykonywać czynności. Pracownicy banków, operatorów i innych instytucji finansowych nigdy nie poproszą o zalogowanie się na konto w celu dokonania na nim zmian zdalnie
  • Jeśli “konsultant” proponuje Ci zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu – UWAŻAJ to może być oszust
  • Pracownicy banków oraz innych instytucji finansowych nie powinni wymagać instalowania na komputerze użytkownika jakiegokolwiek oprogramowania od firm trzecich.