Policjanci rozbili samochodową grupę przestępczą

Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia
PIŁA. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile zamknęli sprawę 12 kradzieży
samochodów dostawczych o wartości ponad 2 milionów złotych. Proceder ten miał miejsce na
przełomie 2019 i 2020 roku na terenie całej Polski. W sprawie zatrzymano trzech mężczyzn, którzy
usłyszeli ponad 30 zarzutów, w tym również związanych z udziałem w zorganizowanej grupie
przestępczej.

Sprawa miała swój początek 24 lutego 2020 roku, kiedy w Pile doszło do kradzieży samochodu dostawczego marki Opel. Zdarzeniem zajęli się funkcjonariusze powołani do zwalczania przestępczości samochodowej.

Kryminalni badali każdy ślad, który mógł nakierować ich do ustalenia tożsamości sprawców. Prowadząc szereg czynności policjanci ustalili, że dokonanych w bardzo podobny sposób kradzieży pojazdów na terenie Polski było znacznie więcej. Przestępcy w większości przypadków przyjeżdżali na miejsce zdarzenia tym samym pojazdem, za każdym razem zmieniając tablice rejestracyjne – informuje st. sierż. Wojciech Zeszot, oficer prasowy KPP w Pile. -Kryminalni ustalili personalia mężczyzny, który użytkował auto. Okazał się nim 41-letni mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego, który nie tylko był wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu, ale również był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez Austrię za kradzieże pojazdów. 

Mężczyzna miał dwóch współpracowników, którzy  pomagali mu w tym przestępczym procederze. Wszyscy zostali zatrzymani na terenie województwa lubuskiego. Podczas akcji  funkcjonariusze zabezpieczyli  również wiele części pochodzących ze skradzionych wcześniej pojazdów, gotówkę w kwocie około 100 tysięcy złotych, specjalistyczne narzędzia służące do popełnienia przestępstwa, środki odurzające oraz komplety dokumentów takich jak prawo jazdy, dowód osobisty oraz paszport – dokumenty  zawierające nieprawdziwe dane osobowe.

-Kryminalni przy współpracy z Prokuraturą Rejonową w Pile ustalili, że grupa przestępców dokonała 12 kradzieży pojazdów dostawczych o wartości ponad 2 milionów złotych. Mężczyznom   udowodniono popełnienie łącznie 30 przestępstw –zaznacza Zeszot.

Jak dodaje, 41-letni mężczyzna usłyszał aż 24 zarzuty związane z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą, posiadaniem narkotyków, posługiwaniem się innymi danymi osobowymi, poświadczeniem nieprawdy, podrabianiem dokumentów oraz kradzieży z włamaniem do kilkunastu pojazdów marki Fiat, Renault oraz Opel.

Jego dwaj współpracownicy w wieku 30 i 38 lat usłyszeli łącznie 10 zarzutów związanych z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieżą pojazdów oraz paserstwem.

W ramach prowadzonego postępowania zostały zastosowane wobec mężczyzn środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(Red.)
Fot. KPP Piła