Policjantki edukowały rowerzystów

Czarnków Najnowsze Wydarzenia

CZARNKÓW. Wczoraj funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie prowadziły działania prewencyjne adresowane do rowerzystów. Okazją ku temu był ,,Europejski Dzień bez Samochodu” oraz akcja pod nazwą ROADPOL SAFETY DAYS podczas, której policjantki edukowały użytkowników jednośladów na temat bezpiecznej jazdy.

Tego dnia na Plac Wolności w Czarnkowie zjechało mnóstwo rowerzystów. Nie zabrakło, również policjantek z czarnkowskiej komendy. W ramach działań ROADPOL SAFETY DAYS oraz ,,Europejskiego Dnia bez Samochodu” oprócz propagowania przez organizatorów zdrowego stylu życia, wszyscy uczestnicy imprezy mogli dowiedzieć się od funkcjonariuszek o przepisach ruchu drogowego.

Policjantki podczas spotkania z kierowcami jednośladów przypominały im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróży, omawiały przepisy drogowe, do których najczęściej nie stosują się rowerzyści oraz apelowały o rozwagę i rozsądek na drodze.

Impreza był również świetną okazją do promowania i zachęcania najmłodszych cyklistów do używania elementów odblaskowych i wyposażenia się w kask ochronny. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega rowerzystę z odległości zaledwie 20-30 metrów, natomiast odblask zwiększa ten dystans niemal pięciokrotnie, dzięki czemu kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i wykonanie manewru ratującego życie.

Korzystając z okazji funkcjonariuszki przygotowały dla rowerzystów kamizelki odblaskowe i odblaski przekazane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile.

Karolina Górzna-Kustra

KPP Czarnków