Polski film krótkometrażowy i polski operator z nominacjami do Oscara

kraj Wydarzenia

„Sukienka” Tadeusza Łysiaka otrzymała nominację do Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego. Obraz zrealizowany przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej opowiada o młodej pracownicy motelu (granej przez Annę Dzieduszycką), która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn.

Nominacje do Oscarów zostały ogłoszone 8 lutego.

Konkurentami filmu Tadeusza Łysiaka w walce o statuetkę w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego będą: „Ala Kachuu Take And Run” Marii Brendle, „On My Mind” Martina Strange-Hansena, „Please Hold” K.D. Davili oraz „The Long Goodbye” Aneila Karii.

Wśród nominowanych do nagrody Akademii jest też Janusz Kamiński – polski operator filmowy od wielu lat pracujący w Hollywood, który otrzymał nominację do Oscara za zdjęcia do „West Side Story” w reż. Stevena Spielberga. Janusz Kamiński ma już w swoim dorobku dwa Oscary — za zdjęcia do „Listy Schindlera” (1994) oraz „Szeregowca Ryana” (1999).

Laureatów 94. Oscarów poznamy 27 marca. Gala wręczenia nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre.

 

  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego