Ponad 2 miliardy zł na strategiczne inwestycje w Wielkopolsce

Biznes Inwestycje Najnowsze Polityka Wydarzenia

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś wyniki II naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Do wielkopolskich samorządów trafią środki w wysokości 2 777 431 627 zł.

Mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński: – W skali całego kraju 98% samorządów złożyło wnioski. Każdy z tych samorządów, który zgłosił ten wniosek, przynajmniej na jeden wniosek będzie mógł otrzymać środki. Nie będzie samorządu który aplikował, i nie dostał dofinansowania. To świadczy o skali zainteresowania i potrzeb, jakie samorządy posiadają w sferze inwestycji.

W I naborze w 2021 roku do wielkopolskich samorządów trafiło blisko 1 980 055 704,53 zł na dofinansowanie 369 projektów. W II naborze wsparcie finansowe uzyskały 504 projekty, co jest drugą najwyższą liczbą w kraju, zaraz po województwie mazowieckim, gdzie dofinansowanie otrzyma 607 inwestycji.

W ramach II naboru programu do Wielkopolski trafi: 1 265 806 993 zł na infrastrukturę drogową; 939 669 321 zł na infrastrukturę publiczną; 463 116 144 zł na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną; 114 839 169 zł na działania pro ekologiczne.

Bardzo ważnym obszarem, gdzie inwestycje będą realizowane, to inwestycje wodno-kanalizacyjne. To niezwykle istotny obszar inwestycji strategicznych, ponieważ często właśnie te mniejsze gminy nie byłoby stać na remont chociażby oczyszczalni ścieków – podkreślił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Program Inwestycji Strategicznych to dofinansowanie na budowę i modernizację, m.in. dróg, szkół, przedszkoli żłobków, ale również ścieżek rowerowych oraz infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. To jedyny w historii program kompleksowego wsparcia inwestycyjnego samorządów w formie bezzwrotnego dofinansowania inwestycji bliskich mieszkańcom. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

  • Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu