Senat przyjął ustawy podatkowe tzw. Polskiego ładu. Koalicja Obywatelska, wraz z resztą opozycji, wprowadziła do ustawy poprawki mające na celu naprawienie ustawy oraz polepszenie sytuacji podatników, lecz… ostatecznie nie poparła ustawy. Z ramienia Koalicji Obywatelskiej w Senacie ustawę prowadził senator Adam Szejnfeld.
Koalicja Obywatelska, wraz z resztą opozycji, wprowadziła do ustawy Polskiego ładu poprawki mające na celu naprawienie ustawy oraz polepszenie sytuacji podatników. Poprawki te dotyczą, m.in.:
- Vacatio legis, czyli przesunięcia wejścia ustawy w życie o 12 miesięcy dla wszystkich przepisów poza tymi, które tworzą korzystniejszą sytuację dla podatników.
- Praw przedsiębiorców (np. zmiany w podatku minimalnym)
- Spraw mikroprzedsiębiorstw (np. przedłużenie możliwości korzystania z Karty podatkowej)
- Inwestorów (np. utrzymanie amortyzacji, jako kosztu dla inwestujących w mieszkania na wynajem)
- Przedstawicieli wolnych zawodów np. lekarze (przywrócenie możliwości rozliczeń na bazie uproszczonych firm podatkowych).
- Praw osób niepełnosprawnych (rekompensaty dla PFRON)
- Rodzin (przywrócenie prawa rozliczania się samotnie wychowującego rodzica z dzieckiem)
- Emeryci (polepszenie sytuacji poprzez rozszerzenie na emerytów ulgi dla klasy średniej)
- NGO (zwiększenie odpisu podatkowego dla organizacji pożytku publicznego z 1% na 1,2%)
- Samorządy (rekompensaty utraconych dochodów jednostek samorządu terytorialnego).
Mimo przegłosowania w ustawie poprawek opozycji, nie poprała ona przepisów Polskiego ładu wstrzymując się od ostatecznego głosowania, bowiem, z jednej strony ustawa wprowadza nieliczne rozwiązania pozytywne dla obywateli, i te powinny wieść w życie, ale jednocześnie nadal ma tak znaczną ilość wad, że trudno się pod nią podpisać. Dlatego ustawę poprawiliśmy, uchwaliliśmy, ale nie poparliśmy! – tłumaczył stanowisko opozycji senator Adam Szejnfeld.
Anna Karmowska
Biuro Senatora Adama Szejnfelda