Poseł Paszyk: Drożyzna pożera dochody i oszczędności Polaków!

Najnowsze Piła Polityka Wydarzenia

PIŁA. O rosnących cenach w sklepach i na stacjach paliw, nowym funduszu, który zapewniłby rolnikom finansową stabilizację w przypadku m.in. klęsk żywiołowych, a także o kandydacie ludowców na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich – mówił podczas poniedziałkowej (19 lipca) konferencji prasowej Krzysztof Paszyk, poseł na Sejm RP. Parlamentarzysta spotkał się z dziennikarzami na Placu Konstytucji 3 Maja. Towarzyszył mu partyjny kolega, Jan Marek Pikulik.

-Drożyzna uderza w portfele Polaków! – grzmiał poseł podkreślając: -Najwyższa inflacja w unii europejskiej, coraz wyższe ceny w sklepach i na stacjach benzynowych ? wszystko to jest efektem polityki rządu PiS i NBP, kierowanego przez Adama Glapińskiego. Zarówno przedstawiciele rządu, jak i Prezes NBP nie widzą w tym problemu. Adam Glapiński niedawno powiedział ?inflacja nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków?.

Tymczasem według GUS w czerwcu 2021 w porównaniu z czerwcem 2020 wzrosły ceny: paliw o 29%, drobiu o 21%, prądu o 9,5%, usług lekarskich o 6%, pieczywa o 5,8%.

Kolejnym tematem konferencji był Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych.

-Jako Koalicja Polska proponujemy wprowadzenie nowego funduszu, opłacanego przez podmioty skupujące płody rolne, jak również dofinansowanego przez BGK. Fundusz ten ma rekompensować utracone dochody rolnikom, poszkodowanym przez klęski żywiołowe, gwałtowny spadek cen, lub inne, niezależne od rolników i nieprzewidziane zdarzenia ? tłumaczył Krzysztof Paszyk.

Jak dodał, w przypadku utraty dochodów na poziomie powyżej 30 procent średniej z ostatnich lat, rolnik będzie mógł otrzymać do 70 procent utraconej kwoty.

Kandydat Koalicji Polskiej prof. Marcin Wiącek i jego wybór na Rzecznika Praw Obywatelskich zdominowali ostatnie minuty spotkania na Placu Konstytucji.

-Obiecywaliśmy łączyć, nie dzielić; szukać tego, co wspólne, nie poddawać się wojnie polsko-polskiej – zaznaczył poseł ludowców. -Zgłosiliśmy kandydata merytorycznego, nie zaangażowanego w politykę, o dużej wiedzy i doświadczeniu prawniczym. Prof. Marcin Wiącek zyskał w Sejmie poparcie zarówno ze strony obozu rządzącego, jak i opozycji. Kolejna, tym razem udana próba wyłonienia RPO pokazuje, że poszukiwanie w polityce racjonalnego centrum ma sens i prowadzi do rozwiązań, które znajdują szerokie poparcie.

Puenta konferencji dotyczyła nowelizacji ustawy medialnej.

-Stanowczo protestujemy przeciw projektowi ustawy Lex TVN. Wolne i pluralistyczne media są fundamentem naszej demokracji ? podsumował gospodarz spotkania.

(Red.)

Fot. Katarzyna Ciołek