Posłuchał szefa, popełnił wykroczenie, utracił prawo jazdy

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia
WAŁCZ. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z jednostki w Wałczu każdego dnia mają przydzielane jednorazowo dzienne zadania i zadania określone jako doraźne. Wśród nich jest między innymi reagowanie na wszystkie przestępstwa i wykroczenia, w szczególności te mające wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wczoraj funkcjonariusze zatrzymali 25 latka, który prowadził pojazd nie mając do tego stosownych uprawnień.
Zachowanie młodego kierowcy jak tłumaczył, podyktowane było poleceniem przełożonego. Asertywność, to umiejętność wyrażania własnego zdania, to także umiejętność odmawiania. 25-letni kierowca busa nie potrafił stanowczo odmówić polecenia wydanego przez swojego przełożonego i popełnił wykroczenie drogowe.
Mężczyzna zatrzymany został na terenie gminy Wałcz do rutynowej kontroli przez patrol wałeckiej drogówki, kiedy wyjeżdżał z terenu zakładu pracy. Załoga drogówki w trakcie swoich zadań sprawdzała między innymi stan trzeźwości kierujących. Po zatrzymaniu do kontroli 25 latka okazało się, że nie posiada on stosownych uprawnień do kierowania. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą.
Mężczyzna posiadł co prawda prawo jazdy kategorii B ale ciągnął za busem przyczepę o masie 2600 kg. Dopuszczalna masa całkowita (DMC) zespołu pojazdów nie może przekraczać 3,5 tony.
Aby móc kierować zespołem pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony należy posiadać uprawnienia kat. B i kod 96. Wówczas można prowadzić pojazd o DMC do 4250 kg lub kat. B+E i w tym przypadku można kierować zespołem pojazdów o DMC do 7000 kg. Wobec 25 letniego kierowcy skierowany został wniosek do Sądu. Brak asertywności kosztowała go grzywnę wysokości 1 500 zł oraz zakaz
prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy. Swoje zachowanie mężczyzna tłumaczył poleceniem przełożonego. Jak powiedział policjantom: „bo kazał mi szef”.
Warto wiedzieć! Według nowych zmian w przepisach: Każdy, kto kieruje pojazdem mechanicznym bez uprawnień, podlega grzywnie i zakazowi prowadzenia pojazdów.
  • źródło: KPP Wałcz, asp. Beata Budzyń