Powiat Pilski w czołówce najlepszych samorządów w kraju

Najnowsze Piła Wydarzenia

Powiat Pilski został laureatem ogólnopolskiego, prestiżowego rankingu Związku Powiatów Polskich najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w kraju. W najnowszym rankingu ZPP Powiat Pilski jako jeden z 3 samorządów (powiaty, miasta, gminy) z Wielkopolski został sklasyfikowany w pierwszej dziesiątce najlepszych samorządów i zajął wysokie 6. miejsce wśród powiatów liczących powyżej 120 tys. mieszkańców. 

– Rok temu otarliśmy się o pierwszą “dziesiątkę” zajmując 11. miejsce w kraju. To bardzo satysfakcjonujące, że nasza ciężka praca dla mieszkańców została zauważona i doceniona. Dziękuję wszystkim moim współpracownikom oraz przyjaciołom Powiatu, dzięki którym osiągnęliśmy tak dobry wynik. Mimo pandemii w 2020 r. zrealizowaliśmy wiele ważnych inwestycji i innowacyjnych projektów. Powiat Pilski cały czas się rozwija. Przed nami kolejne wyzwania, tempa nie zwalniamy – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 

 Powiat Pilski wyprzedził bezpośrednio Powiat Poznański, który zajął 5. miejsce, a zwycięzcą Rankingu ZPP 2020 został Powiat Kielecki. W pierwszej 30. z wielkopolskich powiatów zostały sklasyfikowane jeszcze 3 powiaty (Powiat  Koniński (17), Powiat  Ostrowski (28), Powiat Gnieźnieński (29). W kategorii “miasta na prawach powiatu”, 9. miejsce zajął Kalisz.

W Polsce jest 380 powiatów, w tym 66 to miasta na prawach powiatu (powiaty grodzkie), a 314 to powiaty (powiaty ziemskie). Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych:

– działania proinwestycyjne i prorozwojowe;
– rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego;
– rozwój społeczeństwa informacyjnego;
– rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
– umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji;
– promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej;
– wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej;
– promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;
 współpraca krajowa i międzynarodowa;
– działania promocyjne.

Powiat Pilski