Powiat Pilski zamierza wyremontować 60 kilometrów dróg, także ulicę Kamienną

Inwestycje Najnowsze Piła Wydarzenia

Powiat Pilski zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat wyremontować blisko 60 kilometrów dróg. Łącznie jest to ok. 20 odcinków w siedmiu gminach. Szansę na modernizację ma również ulica Kamienna w Pile.

– Dzisiaj złożyliśmy włodarzom Piły, propozycję przejęcia realizacji ulicy Kamiennej, która jako droga powiatowa, od blisko 11 lat pozostaje w zarządzie Gminy Piła ? poinformował na konferencji prasowej w dniu 12 lipca, starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Chodzi o porozumienie z 2000 roku, na mocy którego Powiat corocznie przekazuje do budżetu Gminy Piła 2 mln zł. W zamian Gmina zarządza drogami powiatowymi w granicach miasta czyli jest inwestorem, utrzymuje ich należyty stan, ale również czerpie dochody m.in. z tytułu opłat za zajęcie pasa drogowego czy ustawienia reklam.

– Chcemy, by Gmina Piła przekazała nam projekt budowy tej drogi (który częściowo sfinansowaliśmy w kwocie ok. 80 tys. zł), a my złożymy wniosek o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych), z którego od kilku lat skutecznie pozyskujemy środki. Dzięki temu udało nam się zrealizować szereg ważnych inwestycji drogowych w gminach. Możemy otrzymać od 60 do 80 procent dofinasowania. Dzięki temu środki z budżetu Gminy Piła, planowane na tę inwestycję, będą mogły być przeznaczone na inne zadania. Co ważne, możemy aplikować tylko na główną część inwestycji, czyli na modernizację jezdni, ponieważ np. oświetlenie czy kanalizacja i wodociągi, stanowią zadanie własne Gminy ? informuje starosta Eligiusz Komarowski.

– Wyremontowaliśmy już drogę Piła ? Zawada, pozostaje ulica Kamienna, która ma 2200 metrów długości. Będziemy składali wniosek o rządowe pieniądze i mamy nadzieję, że je otrzymamy. Tak samo jak mamy nadzieję, że Prezydent Piły przekaże nam projekt na jej przebudowę. Drzwi Starostwa są otwarte więc zapraszamy włodarzy Gminy Piły do rozmowy. Będzie to z korzyścią dla wszystkich mieszkańców powiatu pilskiego, a zwłaszcza dla mieszkańców osiedla Gładyszewo, którzy wiele lat jeżdżą po drodze, która wymaga remontu. Zapraszamy do współpracy ? dodaje wicestarosta Arkadiusz Kubich.

Władze Powiatu Pilskiego liczą, że Gmina Piła zaakceptuje to rozwiązanie.

– Jeżeli skutecznie złożymy wniosek, to w przyszłym roku mieszkańcy mogliby już jeździć po nowej drodze ? mówi starosta pilski.

Powiat Pilski planuje też aplikować w najbliższym czasie, o dofinansowanie do modernizacji blisko 60 kilometrów dróg powiatowych, tj. ok. 20 odcinków w siedmiu gminach. Taką możliwość daje program społecznogospodarczy ?Polski Ład?. Ponadto, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zmodernizowanych ma zostać sześć przejść dla pieszych.

– Jako Powiat Pilski aplikowaliśmy o modernizację przejść, w takich miejscowościach jak: Łobżenica, Wysoka, Dziembowo, Stara Łubianka, Osiek nad Notecią i Miastecko Kora jeńskie. Pozyskane środki pozwolą na przebudowę chodników, montaż oświetlenia ledowego jak również na nowe oznakowanie poziome i pionowe. Zwiększy to znacznie bezpieczeństwo pieszych i kierowców, jak to dziś ma miejsce np. na zmodernizowanym przez nas w ubiegłym roku, przejściu przy Szkole Podstawowej w Szydłowie. Teraz mieszkańcy są bardzo zadowoleni, zarówno piesi jak i kierowcy wypowiadają się na temat tego przejścia bardzo pozytywnie ? informuje wicestarosta Arkadiusz Kubich.

***

Planowane modernizacje dotyczą dróg: Kleszczyna-Łobżenica, Głubczyn-Wysoka, Kotuń-Piła, Jabłonowo-Węglewo, Róża Wielka-Pokrzywnica-Szydłowo-Stara Łubianka, Skrzatusz-Szydłowo, Stara Łubianka-Dobrzyca, Nowy Dwór-Leżenica, Piła-Zelgniewo-Śmiłowo-Kaczory-Chodzież, Równopole-Rzadkowo, Kaczory-Miasteczko Krajeńskie-Białośliwie-Osiek nad Notecią-Dąbki, Czajcze-Młotkowo-Jeziorki Kosztowskie-Nieżychowo-Białośliwie, Glesno-Wyrzysk, Kijaszkowo-Kunowo-Łobżenica, Luchowo-Witrogoszcz-Dźwierszno, Dźwierszno Małe-Dębno, Liszkowo-granica województwa, Łobżenica-Liszkowo-Dębno-Dziunin-granica województwa, Stobno-Ługi Ujskie.

Przebudowane będą następujące przejścia dla pieszych: w Łobżenicy (ulica Złotowska), Wysokiej (plac Powstańców Wielkopolskich), Dziembowie, Starej Łubiance, Osieku nad Notecią (ulica Dworcowa) i Miasteczku Krajeńskim (plac Wolności).

Powiat Pilski
(Red.)