Powstały murale w Gminie Czarnków

Czarnków Najnowsze

Murale dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości i 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego są gotowe ? pięć obiektów na terenie Gminy Czarnków zyskało nowy wizerunek. Na ten cel Gmina Czarnków pozyskała dotację celową w wysokości 29.000 zł z budżetu Województwa Wielkopolskiego.

Autorem projektu oraz wykonawcą wszystkich dzieł, które powstały w miejscowościach: Sarbia, Brzeźno, Romanowo Górne, Kuźnica Czarnkowska i Walkowice jest utalentowany Przemysław Zalesiński.

– W Kuźnicy i Walkowicach ze względu na nieduże powierzchnie przedstawiono logo obchodów stulecia powstania wielkopolskiego z fragmentem zdjęcia Jana Ignacego Paderewskiego witanego po przyjeździe do Poznania. Na muralach w Romanowie Górnym i Brzeźnie przedstawione zostały autentyczne wydarzenia z czasów powstania, które miały miejsce w okolicy bo właśnie tamtędy przebiegał front działań powstańczych w których uczestniczył Baon Czarnecki. Mural w Romanowie Górnym przedstawia żołnierzy Baonu Czarneckiego. Wykorzystano tutaj fragment autentycznego zdjęcia tych żołnierzy w okopach pod Czarnkowem. Na muralu w Brzeźnie pokazano również żołnierzy z Baonu Czarneckiego na zdobytym moście nad Notecią. Podobnie jak w Romanowie Górnym wykorzystano autentyczne zdjęcie powstańców na moście nad Notecią. Na obydwu muralach namalowałem również sztandar Baonu Czarneckiego zaznaczając tym samym udział w walkach powstańców z waszego regionu. Na muralu w Sarbi przedstawiłem portret dowódcy powstania generała Józefa Dowbora ? Muśnickiego. Postać wielce zasłużona dla Polski, dowódca I Korpusu Polskiego w Rosji, od 16 stycznia 1919 roku dowódca Powstania Wielkopolskiego, twórca Wojsk Wielkopolskich, wielki patriota. Z drugiej strony postać tragiczna – najstarszy syn zerwał wszelkie kontakty z rodziną walczył później w wojnie domowej w Hiszpanii po stronie republikanów, drugi oficer wojska polskiego nieszczęśliwie zakochany popełnił samobójstwo, córka Janina Lewandowska (jako jedyna kobieta) zamordowana w Katyniu w 1940, druga córka Agnieszka rozstrzelana przez Niemców w Palmirach w 1940. Warto kontynuować pamięć o Panu generale dlatego właśnie postanowiłem umieścić go na budynku szkoły. Murale wykonano w technice plamkowej monochromatycznej ? opowiada Przemysław Zalesiński.

W czasie prac przy muralach spotykaliśmy się z wieloma wyrazami uznania i wsparcia ze strony mieszkańców i przejeżdżających kierowców. Bardzo sympatycznie. Szczególne podziękowania dla Pań z Romanowa Górnego za poandrzejkowy poczęstunek. Praca przy muralach przy tak przychylnej atmosferze była dla nas ogromną przyjemnością. Dziękujemy. Mam nadzieję że wykonane przez nas dzieła w jakim stopniu zainspirują mieszkańców do zainteresowania się tematem powstania ? warto bo macie bardzo piękną historię związaną z Powstaniem Wielkopolskim ? dodaje autor murali.

http://www.pct24.pl