Prezes ZUS: jesteśmy gotowi do wypłaty czternastych emerytur

kraj Najnowsze Regiony Wydarzenia Zdrowie

ZUS jest już gotowy do wypłaty czternastych emerytur. Czekamy na 25 sierpnia, wówczas pierwsi emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie – zapewnia PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wyniesie 1217,98 zł.

Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Jak zapewnia prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska pierwsze wypłaty świadczeń ruszą zgodnie z planem.

“ZUS jest już gotowy do wypłaty czternastych emerytur. Czekamy tylko na termin 25 sierpnia. Wówczas pierwsi emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie” – przekazała szefowa ZUS.

Przypomniała, że czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. “Dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą +złotówka za złotówkę+” – wskazała prof. Uścińska.

źródło/ więcej: Prezes ZUS: jesteśmy gotowi do wypłaty czternastych emerytur (rynekzdrowia.pl)

Fot. Shutterstock