Przedszkole Wróbelka Elemelka Ambasadorem Przyjaznej Edukacji

Edukacja Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Publiczne Przedszkole nr 14 im. Wróbelka Elemelka w Pile  jako czwarte przedszkole w Wielkopolsce
i  siedemnaste przedszkole w całym kraju otrzymało certyfikat Ambasadora Przyjaznej Edukacji. Wyróżnienie przyznano nam za wdrożenie programu LEGO Education polegającego na edukacji dzieci  z wykorzystaniem  klocków LEGO.

Klocki LEGO Education wspomagały pracę nauczyciela w rozwijaniu u dzieci umiejętności naukowych, artystycznych, inżynieryjnych, językowych, przyrodniczych, społecznych, konstrukcyjnych,  technicznych oraz matematycznych. Materiał konstrukcyjny pomagał w zrozumieniu ciągów przyczynowo- skutkowych,  rozwijaniu umiejętności przewidywania, obserwowania oraz  rozwiązywania problemów.

Kadra pedagogiczna przedszkola uczestniczyła w  szkoleniu pt. ,, Wykorzystanie zestawów LEGO Education w nauczaniu?. W trakcie trwania programu wybrani  koordynatorzy uczestniczyli w cyklicznych spotkaniach   i webinariach prowadzonych przez trenerów Ambasadora Przyjaznej Edukacji.

Przedszkole zostało wyposażone  w laboratoria:

*  do pracy  metodą ,, 6 klocków? LEGO DUPLO – zestaw kreatywny;
*  STEAM Park LEGO DUPLO
*  ,,Zbuduj Emocje? LEGO Education;
*  FIRST LEGO League Discovery.

W przedszkolu zostały także opracowane programy wewnętrzne: ,, Wykorzystanie metody ,,6 klocków? w stymulacji rozwoju dzieci przedszkolnych? autorstwa: M. Drozdowska, L. Kwiatkowska, M. Kleczewska,   oraz ,,Wykorzystanie klocków LEGO Education w stymulowaniu rozwoju zdolności społeczno- emocjonalnych? autorstwa M. Kleczewska.

Realizując program Ambasadora Przyjaznej Edukacji nasza placówka umożliwiała dzieciom uczestniczenie w zajęciach z wykorzystaniem  metody ,, 6 klocków? i ich popularyzację na stronie internetowej przedszkola oraz facebooka Ambasadora Przyjaznej Edukacji. W ramach współpracy z zaprzyjaźnionymi przedszkolami w Pile i w Trzciance prezentowaliśmy możliwości zastosowania LEGO Education w pracy z dziećmi.

W ramach realizacji programu wzięliśmy także udział w wyzwaniu  ,,FIRST LEGO Leauge Discovery?. Biorące w nim udział drużyny przedszkolaków uczyły się , jak przez przyjemną aktywność fizyczną pozostać zdrowym, odkrywały problemy związane z projektowaniem toru przeszkód w lokalnej przestrzeni. W trakcie tego Programu dzieci myślały i zachowywały się jak projektanci i inżynierowie, rozwijały swoje umiejętności obserwacji, badania i zbierania informacji.

Otrzymane wyróżnienie oraz widoczne efekty podejmowanych działań stanowią zachętę do kontynuowania pracy z wykorzystaniem klocków LEGO Education

Opracowała: Magdalena Kleczewska

PP nr 14 Piła