Przybywa ochotników do służby w wielkopolskiej „Dwunastce”

Chodzież Czarnków Interwencje kraj Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wydarzenia
150 kandydatów postanowiło jeszcze przed końcem roku zmienić swoje życie i zostać żołnierzem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie podstawowe tym razem poprowadzi 122. batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie.
Uczniowie klas maturalnych, zawodnik rugby, czy grafik komputerowy – to tylko kilku przedstawicieli zawodów, którzy zdecydowali się na 16 dni porzucić swoje codzienne życie, by włożyć mundur i zostać żołnierzem. Dokładnie 150 rekrutów będzie uczyć się podstaw rzemiosła wojskowego w batalionie w Dolaszewie, koło Piły. Rekruci stawili się przed bramą koszar pełni zapału i ciekawi tego, co ich czeka podczas „szesnastki” (szesnastodniowe szkolenie podstawowe). Pierwszy dzień to metamorfoza kandydatów. Bramę jednostki przekraczają jako cywile, jednak chwilę później wkładają mundur i od tego momentu to jedyny słuszny ubiór, aż do przysięgi.
Z wojskowego magazynu kandydaci pobierają również strój sportowy i podstawowe elementy żołnierskiego wyposażenia (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty).
Instruktorzy z 12. WBOT sprawdzą również, w jakiej formie rekruci przekraczają próg jednostki. Przyszli żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty w Śremie, Lesznie, Dolaszewie, Krośnie Odrzańskim i Skwierzynie. Zanim jednak to nastąpi, muszą odbyć szkolenie podstawowe.
Dla większości z przyszłych żołnierzy to duże wyzwanie. Od teraz będą wstawać o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i szkolenie bojowe. Każdy dzień to kilkanaście godzin intensywnego treningu. Przyszli terytorialsi będą uczyć się przede wszystkim bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatniego dnia czeka ich egzamin sprawdzający stopień wyszkolenia rekrutów czyli tzw. „pętla taktyczna”. Egzamin rozpoczyna się o świcie, i trwa blisko 20h.
Ci, którzy podołają temu wyzwaniu, złożą uroczystą przysięgę wojskową 29. października w Pile. Należy podkreślić, że „szesnastka” to dopiero pierwszy krok w służbie w WOT. Szkolenie zasadnicze każdego terytorialsa trwa trzy lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację i osiągają gotowość do walki.
por. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA
foto: 12 WBOT
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej