PWSZ koncertowo na 100-lecie Niepodległej

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. KONCERT IV PAMIĘCI ? to wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez społeczność akademicką PWSZ w Pile, która w ten sposób, włączyła się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pamięć historyczną oraz pamięć Wielkopolski przedstawił Chór Akademicki Uczelni, który przywołał zarówno znane, historyczne utwory polskie, jak i muzyczne wspomnienie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – Beskidzki harnasiu; Kujawiak ? Kurtz; Modlitwa o Pokój; W mojem ogródeczku; Modlitwa Armii Krajowej.

 

Jak podkreślił prowadzący wydarzenie Marek Kulec ? Chcieliśmy, aby koncert był wielokulturowy, tak jak wielokulturowa jest Piła i jej okolice.

Dlatego też pamięć naszego miasta i pamięć każdego uczestnika koncertu zaprezentował m.in. znany nie tylko w Pile, rockowy zespół N.O.C., który tworzą pastor oraz członkowie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pile. Zespół zaprezentował takie utwory jak: 95; Deszcze; Nim wstanie dzień; Mówię ci, że ? (grupy Tilit); Bo w Pile najmilej; It.
Do tej części koncertu dołączyli także członkowie pilskiego zespołu Slovian?sky ? inspirującego się muzyką ludową Słowian z terenów Polski, Ukrainy, Białorusi, terenów Karpat i Bałkanów. Usłyszeliśmy więc takie utwory: jak Hej Ty Duchu; Mazur; Anioła; Wędrowiec Janko; Kiedy Ojczyzna wezwała oraz wykonaną wspólnie z Chórem Akademickim PWSZ w Pile, pieśń Szczerbiec.

 

Co ważne, licznie zebrana publika (społeczność akademicka PWSZ, uczniowie szkół, mieszkańcy miasta i regionu), również aktywnie uczestniczyła w koncercie, wykonując w wspólnie z Chórem m.in. O mój rozmarynie, Rotę oraz Mury ? Jacka Kaczmarskiego.

Marek Kulec, robiąc wprowadzenie do każdego występu, ukazał, jak historia łączy pokolenia i miejsca. Przytoczył m.in. historię o wozie Michała Drzymały, którego praprawnuk ? Mateusz Drzymała, był studentem PWSZ w Pile.

– Ta historia łączy ?wczoraj? z ?dziś?. Takiej historii nie wymyśliłby żaden scenarzysta filmowy, że w poniemieckich niegdyś koszarach, powstała polska uczelnia państwowa, w której studiował praprawnuk Michała Drzymały. I jak tu nie kochać naszej małej ojczyzny?

Przed koncertem, w Auditorium Maximum PWSZ w Pile, odbył się także wernisaż wystawy, poświęconej osobowościom tworzącym polską niepodległość.

W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wzięli także: Senatorowie i Posłowie RP, Szef Gabinetu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przedstawiciele biznesu, którzy wsparli KONCERT NIEPODLEGŁOŚCIOWY ?IV PAMIĘCI?.

A. Fabiszak
fot. Łukasz Marczak