Rajd “Śladami księżniczki z Walkowic”

Czarnków Najnowsze Sport Wydarzenia

LUBASZ/WALKOWICE. 1 sierpnia, w upalne sobotnie popołudnie odbył się pierwszy z trzech zaplanowanych rajdów z cyklu Nordic Walking z historią w tle, zorganizowany w ramach projektu ?Od aktywności do odporności?.

Uczestników  powitała księżniczka z Walkowic wraz ze swoją świtą i drużyną wojów. Trasa  wiodła przez malownicze tereny wsi Walkowice w Gminie Czarnków, do miejsca  aktualnych  wykopalisk, a jego nazwa tematycznie nawiązywała do historii odkrytych w 2016 r. kurhanów. 

Otóż, badania wykopaliskowe z 2016 r. przeprowadzone przez archeologów  UAM w Poznaniu w lasach Nadleśnictwa Sarbia ukazały  ciekawą historię ludów zamieszkujących te tereny na początku naszej ery. W Dolinie Noteci znalazły swoje tymczasowe miejsce na ziemi  plemiona Gotów. Odkryte kurhany zidentyfikowane zostały jako wytworzone przez ludność kultury wielbarskiej, zamieszkującą te tereny od pierwszego dziesięciolecia naszej ery do początków III wieku.

Nasz rajd dotyczył historii najmniejszego z kurhanów, czyli słynnej księżniczki z walkowickich tarasów. Na podstawie analizy antropologicznej  księżniczki ustalono, że miała ona ok. 19-21 lat, należała do miejscowej elity plemiennej,  a ciało złożono w grobie w drugiej połowie II w n.e.

Na miejscu obecnych wykopalisk w bardzo interesujący sposób  opowiedział nam tę niezwykłą historię archeolog prof. Andrzej Michałowski z  Wydziału Archeologii UAM w Poznaniu.

Po powitaniu gości – a swoją obecnością zaszczycili nas archeolodzy: prof. Andrzej Michałowski,  dr Anna Skowronek, mgr Romualda Bartkowiak z WUOZ w Pile oraz z-ca wójta Gminy Czarnków pani Monika Piotrowska, sołtys wsi Walkowice pan Wiesław Zastawny, regionalny przyrodnik i historyk pan Sławomir Łapawa – nastąpił pokaz prawidłowej techniki nordic walking oraz rozgrzewka.

Każdy  uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i gadżety Gminy Czarnków. Po wyczerpującym marszu o długości ponad 9 km kijkarze mogli uzupełnić kalorie i wzmocnić się pyszną zupą gulaszową. Podczas posiłku można było także posłuchać kolejnych ciekawostek dotyczących  historii i tradycji Walkowic, z którymi zapoznali nas sołtys wsi pan Wiesław Zastawny oraz regionalista pan Sławomir Łapawa.

Zatem  nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby poznać niesamowite miejsca, ludzi  i ich historie. Wystarczy wstać z kanapy i wyruszyć na spacer po najbliższej okolicy, zainteresować się przeszłością swoich przodków.

Organizatorem rajdu był Nordic Walking Lubasz  w ramach konkursu grantowego Działaj Lokalnie 2020.

Głównym celem  projektu jest aktywizacja do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu z uwzględnieniem prawidłowych wzorców ruchowych (warsztaty prozdrowotne -nordic walking, zdrowy kręgosłup) oraz przypomnienie historii naszej Małej Ojczyzny. Zaczęliśmy od Walkowic, w dalszej kolejności będzie Dębe i na końcu Goraj. Już dziś zapraszamy.

Projekt dofinansowano ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania.

Dziękujemy wszystkim , którzy pomogli nam przy organizacji wydarzeń w Walkowicach. A są to: Rada Sołecka i sołtys wsi Walkowice, Samorząd Gminy Czarnków, GOK Lubasz, Nordic Walking Polnad, Nadleśnictwo Sarbia, pani R. Bartkowiak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków  w Pile, Adeon Wydawnictwo Tebra.

M.Kamińska-Sokół

prezes Nordic Walking Lubasz