Rak piersi u młodych kobiet – konferencja

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wałcz Wydarzenia Zdrowie Złotów


POZNAŃ. 24 maja 2021 roku odbyła się ?II Konferencja Rak Piersi u Młodych Kobiet?, zorganizowana przez Wielkopolskie Centrum Onkologii oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Rak piersi, najczęstszy nowotwór u kobiet w Polsce, występuje przede wszystkim u starszych chorych. I chociaż kobiety młode, w wieku poniżej 40 lat, stanowią zaledwie kilka procent chorych na raka piersi, to jednak waga problemów, specyficznych dla tej właśnie grupy pacjentek, stała się powodem zorganizowania kolejnej edycji tej konferencji. Warunki epidemiczne uniemożliwiły bezpośrednie spotkanie z szerszym gronem pacjentek, ale przedstawicielki fundacji OmeaLife uczestniczyły w prowadzonych debatach.

Jako jeden z pierwszych polskich ośrodków, wpisaliśmy dialog z pacjentami w stały element struktury prowadzonej działalności placówki. Pacjenci stanowią dla WCO równoprawnego partnera rozmów ? podkreślał profesor Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, rozpoczynając spotkanie.

Mam nadzieję, że ta konferencja przyczyni się do poprawy naszych świadczeń zdrowotnych, naszej efektywności leczenia ? dodał profesor RodrygRamlau, Kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, apelowała, aby pamiętać, że wczesna profilaktyka jest kluczem do sukcesu, kluczem do wyleczenia. Zaznaczyła również, że takie spotkania online, dają możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców (nawet z całej Polski), co przekłada się na szerzenie wiedzy wśród całego społeczeństwa.  – Olbrzymim atutem tej konferencji i wartością dodaną, jest to, że biorą w niej udział również pacjenci.

Podczas konferencji Joanna Olenderek, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, przedstawiła założenia programu ?Zabezpieczenie płodności na przyszłość u mieszkańców Poznania chorych onkologicznie na lata 2021?2023?. Po prezentacji założeń programu odbyła się debata dotycząca płodności z udziałem pacjentki, która została matką po leczeniu raka piersi oraz ekspertów z dziedzin: medycyny rozrodu, ginekologii i onkologii klinicznej. Podkreślono, że ciąża po leczeniu raka piersi nie zwiększa ryzyka nawrotu choroby, i że lekarze przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego powinni rozmawiać z pacjentami o ich ewentualnych planach prokreacyjnych.

Przedstawienie możliwych metod zachowania płodności powinno być jednym z etapów kwalifikacji do leczenia systemowego ? podkreślała dr Joanna Kufel-Grabowska.

Podczas konferencji poruszono również temat aktywności seksualnej chorych na raka piersi. Profesor Zbigniew Lew-Starowicz podkreślał względy zdrowotne aktywności seksualnej, a psycholog Milena Lachowicz zwracała uwagę na aspekty związane z poczuciem bliskości, zrozumienia i samoakceptacji zmian, jakie mogą zachodzić w ciele po leczeniu onkologicznym.
W sesji dotyczącej leczenia systemowego przedstawiono zasady prowadzenia tego leczenia, omówiono możliwe powikłania w trakcie i po terapii raka piersi, jak również zaprezentowano rolę immunoterapii w leczeniu tego nowotworu.


Podczas sesji chirurgicznej zostały przedstawione najnowsze techniki i trendy w chirurgii raka piersi, poruszono także temat korekt po wcześniejszych zabiegach operacyjnych. Omawiano również aspekty estetyczne rekonstrukcji piersi. Radioterapeuci przedstawili problemy związane z wykonywaniem radioterapii po rekonstrukcji piersi.

Jedna z sesji poświęcona była aktywności fizycznej. Podkreślono rolę aktywności fizycznej w prewencji raka piersi i w trakcie leczenia. W tej sesji omówiono również możliwości profilaktyki obrzęku chłonnego kończyny górnej po leczeniu raka piersi.


Ważnym aspektem procesu terapeutycznego może być również wsparcie socjalne i o tym także mówiono w trakcie konferencji ?Rak Piersi u Młodych Kobiet?. Szczególnym gościem konferencji był profesor Jacek Jassem, który w swoim wykładzie krytycznie ocenił stosowanie niekonwencjonalnego leczenia w onkologii.

A tak było rok temu?

Agnieszka Chołuj
WCO Poznań