Recytatorzy walczyli słowem

Kultura Najnowsze Trzcianka Wydarzenia

TRZCIANKA. Już po raz dziewiąty w Trzciance spotkali się uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Romana Brandstaettera „Wyjście z cienia”. Do Trzcianki przyjechało 39 recytatorów z całej Polski, ich instruktorzy oraz miłośnicy recytacji na najwyższym poziomie.

Włodzimierz Ignasiński, komisarz konkursu, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance oraz członkowie Stowarzyszenia Laboratorium Słowa dołożyli wszelkich starań, aby konkurs był nie tylko ciekawy ze względu na towarzyszące mu wymiany doświadczeń, zawieranie nowych znajomości czy szlifowanie umiejętności recytatorskich ale również możliwość korzystania z wydarzeń towarzyszących.

W tym roku uczestnicy konkursu jak i mieszkańcy Trzcianki wysłuchali koncertu duetu „Sol et Luna” ? Saby Krasoczko i Mieczysława Litwińskiego, którzy wykonali koncert ph. „Zaduszki poetyckie wielkopolskich poetów ? wspomnienie Tadeusza Wyrwy ? Krzyżańskiego”. Drugim ważnym wydarzeniem był monodram w wykonaniu Magdaleny Płanety ? „Ćma ? Marilyn Monroe jakiej nie znacie”. Emocjonujący spektakl zakończył drugi dzień konkursowych zmagań. Magdalena Płaneta to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2004 roku. Od tegoż samego roku aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu.

Dla uczestników konkursu przygotowano również warsztaty artystyczne oraz spotkania indywidualne z członkami jury: Zuzanną Saporznikow ? aktorką Teatru Narodowego w Warszawie, Grzegorzem Szlanga ? reżyserem, asystentem w Akademii Teatralnej w Warszawie, Krzysztofem Skibskim ? prodziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Z kolei reżyserem Koncertu Galowego był instruktor teatralny Centrum Kultury Zamek w Poznaniu ? Piotr Dehr.

Na zakończenie odbyła się ceremonia wręczenia nagród i nastąpił czas gratulacji, nie tylko dla zwycięzców, ale również wszystkich uczestników i organizatorów.

– Na ogromne uznanie zasługuje konsekwencja w upowszechnianiu twórczości wielkopolskich poetów, jak również najwyższa dbałość o kulturę słowa wywodzoną z recytacji arcydzieł literatury. Dzięki temu właśnie możliwa staje się wymiana myśli między przedstawicielami różnych pokoleń czytelników z całej Polski – czytamy w protokole jury.

IX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. R. Brandstaettera odbył się w ramach Festiwalu Poezji Wielkopolskiej ?Słowo daję!? przy wsparciu budżetu Miasta i Gminy Trzcianka, Starostwa Czarnkowsko ? Trzcianeckiego oraz Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Marek Joachimiak

Protokół posiedzenia Jury
IX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
im. Romana Brandstaettera
w Trzciance

Od 29 listopada do 1 grudnia 2019 r. w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance odbywał się IX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Romana Brandstaettera.

Jury w składzie:

  • Zuzanna Saporznikow ? aktorka Teatru Narodowego w Warszawie
  •  Grzegorz Szlanga ? reżyser, asystent w Akademii Teatralnej w Warszawie
  • Krzysztof Skibski ? prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu.

po wysłuchaniu 39 prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria I ? młodzież

– I nagroda
? Julianna Sroka-Kierończyk z Szamotuł

– II nagroda ? ex aequo
? Zofia Ignasińska z Trzcianki
? Zuzanna Wieczosek z Raciborza

– III nagroda
? Michalina Zgaińska z Piły

– Wyróżnienia
– Jan Abramowicz z Lubaczowa
– Gabriela Ługowska z Lubaczowa
– Miłosz Mazur z Lubaczowa
– Patrycja Leszczawska z Lubaczowa
– Adrian Krzych z Lubaczowa

Kategoria II ? dorośli

– I nagroda ? ex aequo
? Alicja Czarnuszka ze Szczecina
? Aleksandra Ignasińska z Warszawy

– II nagroda
? Paweł Ogórkiewicz z Łodzi

– III nagroda ? ex aequo
? Radosław Janik z Runowa
? Aleksandra Wleklak z Lubasza

Wyróżnienia
? Andrzej Chutkowski z Warszawy
? Konstanty Dalecki z Pragi

Jury równocześnie informuje o przyznaniu nagród specjalnych:
– Teatru Poezji Lotka ? w kategorii dorosłych: Joanna Trzęsała z Kalisza,
w kategorii młodzieżowej: Paweł Radeberg z Piły;
– Pracowni Słowa i Poezji Śpiewanej CK Zamek Poznaniu: Gabriela Marcinkowska z Kalisza za interpretację fragmentu Szklanego klosza Sylwii Plath;
– Studia Rapsodycznego dla Dylana Serrarensa z Lwówka.

Wyróżnienie za interpretację wiersza Kazimiery Iłłakowiczówny Mój awans dla Aleksandry Giernalczyk z Trzcianki.

Nagrodę publiczności otrzymuje Aleksandra Ignasińska z Warszawy.

Konkurs recytatorski im. Romana Brandstaettera jest od lat bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym przede wszystkim dzięki niezrównanemu zaangażowaniu jego Organizatorów ? Dyrektora i Zespołu Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance. Na ogromne uznanie zasługuje konsekwencja w upowszechnianiu twórczości wielkopolskich poetów, jak również najwyższa dbałość o kulturę słowa wywodzoną z recytacji arcydzieł literatury. Dzięki temu właśnie możliwa staje się wymiana myśli między przedstawicielami różnych pokoleń czytelników z całej Polski. Jurorzy wyrażają nadzieję, że ta trzcianecka tradycja będzie trwała. Chcą przy tym podziękować także przedstawicielom władz lokalnych oraz instytucji wspierających ? Burmistrzowi Trzcianki, Starostwu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz Sejmikowi Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Warto podkreślić, że przyszłoroczny jubileusz ? dziesięciolecie konkursu ? powinien stać się świętem literatury mówionej o ponadlokalnym rezonansie. Do dziś bowiem można się było wielokrotnie przekonać, że trzcianeckie spotkania bywają początkiem pięknych artystycznych biografii lub potwierdzeniem olbrzymiej indywidualizowanej siły literatury. Należy dołożyć wszelkich starań, by temu zapotrzebowaniu na mądre słowo wyjść naprzeciw, co będzie miało niewątpliwy wpływ nie tylko na standard codziennego języka narodowego, lecz także na jakość powszechnej wymiany poglądów.

 Fot. Małgorzata Chwalisz,  Marek Joachimiak