#RozwijaMY_Złotów, czyli jak Złotów odkrywa przed mieszkańcami tajemnice raportu o stanie gminy

Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Raport o stanie gminy to coroczne sprawozdanie każdego burmistrza dotyczące działań zrealizowanych w roku poprzednim, które dyskutowane jest przez radnych podczas sesji absolutoryjnej. Dokument zazwyczaj napisany urzędowym językiem nie wzbudza zainteresowania mieszkańców, a szkoda ? bo to jeden z najważniejszych raportów podsumowujących pracę organów wykonawczych gminy. Złotów postanowił włączyć mieszkańców w szerszą debatę na temat miejskich spraw i przygotował serię działań informacyjnych promowanych w mediach społecznościowych pod hashtagiem #RozwijaMY_Złotów.

? Złotów to przede wszystkim jego mieszkańcy i to oni są naszymi najważniejszymi recenzentami ? mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa. ? Zależy mi, aby w dyskusji o stanie gminy brali nie tylko demokratycznie wybrani przedstawiciele mieszkańców, ale też sami zainteresowani ? w końcu to przecież ich pieniądze wydajemy, dokonując różnorodnych inwestycji czy realizując wszelkie miejskie przedsięwzięcia. Mieszkańcy powinni wiedzieć, na co przeznaczane są ich podatki, jak wygląda stan finansów Złotowa, jak zaspokajamy ich codzienne potrzeby. Zdaję sobie sprawę, że niewielu z nich będzie zainteresowanych lekturą niemal 80-stronicowego dokumentu, dlatego wychodzimy im naprzeciw publikując serię infografik, która będzie prezentować najważniejsze fakty opublikowane w raporcie ? zapowiada Adam Pulit.

Pierwsza informacja o zawartości raportu pojawiła się na fanpage?u Urzędu Miejskiego w Złotowie zaraz po rozesłaniu dokumentu do radnych, 2 czerwca. Kolejne będą pojawiać się sukcesywnie i będą informować mieszkańców o tym, skąd biorą się pieniądze w miejskim budżecie, na co wydawana jest miejska kasa, jak wygląda stan finansów gminy czy jak realizowane są pomysły mieszkańców poprzez wykonanie zwycięskich inwestycji z budżetu obywatelskiego. Złotowianie dowiedzą się także, jak pracują radni miejscy, ile pieniędzy z dotacji zewnętrznych pozyskało w 2020 r. miasto oraz jakie przeprowadzono w mieście inwestycje.

? Chcę w ten sposób pobudzić mieszkańców do dyskusji o przyszłości Złotowa ? podkreśla Adam Pulit, burmistrz Złotowa. ? Dla mnie, jako włodarza, najważniejsze jest to, aby swoimi działaniami odpowiadać na potrzeby mieszkańców, aby wsłuchiwać się w ich głos i realizować przede wszystkim takie inwestycje, które rzeczywiście są niezbędne i użyteczne. Do tego potrzebny jest stały kontakt z mieszkańcami, angażowanie ich do rozmowy, zachęcanie ich do dzielenia się swoimi pomysłami. W Złotowie jest przestrzeń do dyskusji, głos mieszkańców jest dla nas niezwykle ważny. Chcemy go usłyszeć, dlatego zapraszam wszystkich Złotowian do komentowania i opiniowania naszych działań ? zachęca Adam Pulit.

Akcja informująca mieszkańców Złotowa o zawartości raportu o stanie gminy będzie trwać do 21 czerwca, kiedy odbędzie się sesja absolutoryjna. Każdy z mieszkańców może wyrazić swoją opinię o  raporcie i zgłosić do niego uwagi, pytania lub komentarze biorąc udział w dyskusji w mediach społecznościowych lub wysyłając maila na adres: promocja@zlotow.pl.

Joanna Smołuch
podinspektor ds. promocji
UM Złotów