RPP po raz pierwszy od roku nie podniosła stóp. To niestety tylko krótka przerwa

Biznes Interwencje Inwestycje kraj Na sygnale Najnowsze Polityka Wydarzenia

Stopy procentowe w październiku pozostaną na niezmienionym poziomie – zdecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. RPP uznała, że stopa referencyjna wynosząca – tak jak we wrześniu – 6,75 proc. w skali rocznej to obecnie odpowiednie rozwiązanie. Ekonomiści oceniają jednak, że to tylko chwilowa przerwa, a cykl podwyżek jeszcze się nie skończył.

NBP poinformował w środę po posiedzeniu RPP, że rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tym samym stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 6,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa wynosi nadal 7,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Chwila wytchnienia

Ostatnia podwyżka stóp procentowych, o 0,25 pkt proc., miała miejsce we wrześniu tego roku. Była to jedenasta podwyżka stóp z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku.

“Rada ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP” – czytamy w komunikacie po posiedzeniu.

Polecamy, źródło/ więcej: RPP po raz pierwszy od roku nie podniosła stóp. To niestety tylko krótka przerwa – WP Finanse

Źródło: PAP, fot: Rafał Guz