Są tacy ludzie, którzy nigdy nie przestają być dla nas ważni…

Historia Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia
„Są tacy ludzie, którzy nigdy nie przestają być dla nas ważni. Do takich ludzi należy pani Aleksandra Błażejewska”– tymi słowami rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy wejściu do hali sportowej SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, poświęconej zmarłej w ubiegłym roku pani Aleksandrze Błażejewskiej.
Pani Ola była wspaniałym człowiekiem, wyjątkowym pedagogiem, a całe swoje życie poświęciła edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody oraz tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piły. Stworzyła i przez lata organizowała dla dzieci i młodzieży Igrzyska Lekkoatletyczne NIKE Sprawni Razem, które integrowały ich z rówieśnikami.
– Sam mam tylko bardzo dobre wspomnienia związane z panią Olą. Była niezwykle ciepłym człowiekiem, pełnym energii i konsekwentnym w działaniu. Kiedy w 2016 roku powierzono mi stanowisko starosty pilskiego, pierwsze kroki skierowałem właśnie do SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, gdzie z gronem pedagogicznym rozmawiałem o potrzebach placówki – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.To właśnie dzięki zaangażowaniu pani Oli i staraniom Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile w 2018 roku wybudowano tu nowoczesną halę gimnastyczną, boiska wielofunkcyjne czy ogród polisensoryczny. To był kamień milowy w rozwoju placówki – dodaje.
Podczas uroczystości głos zabrała także wyraźnie wzruszona Ewa Godycka, córka pani Aleksandry, która podziękowała za podjęcie takiej inicjatywy i za to, że Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile tak pięknie docenił wieloletnią działalność jej mamy. Podkreślając, że tablica zawisła w tak wspaniałym i ważnym dla pani Oli miejscu, czyli nowoczesnej hali sportowej.
Ewa Godycka podarowała Ośrodkowi medale i wyróżnienia, które otrzymała pani Aleksandra Błażejewska nadane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, odznaczenie „Za zasługi dla sportu” oraz statuetkę NIKE od Powiatu Pilskiego.
Podczas uroczystości miała miejsce także promocja książki o pani Aleksandrze Błażejewskiej, autorstwa córki Ewy Godyckiej pt. „Ktoś tu był i był…”. To opowieść faktograficzna o jej życiu, z elementami osobistych wspomnień, opatrzona dokumentami i zdjęciami, także rodzinnymi. – Osobiście byłem inicjatorem napisania książki, a Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile wsparł jej wydanie – podkreśla starosta Eligiusz Komarowski.