Seniorka dała się oszukać “na hydraulika”

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Złotowscy policjanci ostrzegają przed oszustami metodą “na hydraulika”. Wczoraj do drzwi jednej z mieszkanek powiatu złotowskiego zapukali młoda kobieta i mężczyzna informując seniorkę, że w jej mieszkaniu doszło do pęknięcia rury i woda zalewa piwnicę budynku. Pod pozorem sprawdzenia szczelności rur doprowadzających wodę oraz rur kanalizacyjnych, cwany duet okradł starszą panią.

Kradzież miała miejsce na terenie Złotowa.

?Schemat działania przestępców był następujący: sprawcy wybierali mieszkanie starszej kobiety, poinformowali seniorkę, że muszą sprawdzić odpływy i piony wodne w bloku, ponieważ doszło do awarii i woda zalewa piwnicę budynku. Podczas tej wizyty poproszono seniorkę, by usiadła na krześle i lała wodę do brodzika prysznicowego, co rzekomo miało pozwolić na ustalenie wycieku. Dodatkowo w tym samym czasie mężczyzna rozmową odwracał uwagę domownika, zaś kobieta plądrowała mieszkanie. Poszkodowana w wyniku działania sprawców mieszkanka Złotowa straciła na szczęście nieznaczną kwotę pieniędzy ? informuje podkom. Maciej Forecki, oficer prasowy KPP w Złotowie.

***

Policja: Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych osób, wykorzystując najczęściej zaufanie i dobre serce tych ludzi. Bardzo często pukają do drzwi seniorów pod różnymi pretekstami, np.: z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników z oszczędności i dobytku całego życia.

Apelujemy, aby nie dać się nabrać na fałszywych hydraulików, pracowników pomocy społecznej, wnuczków, a nawet policjantów. Jeśli cokolwiek budzi w nas niepokój lub wątpliwości co do tożsamości przedstawiających się osób, które pod różnym pretekstem chcą wejść do naszego domu, natychmiast informujmy Policję.

Swój apel kierujemy, także do mieszkańców budynków wielorodzinnych, jeśli zauważą na klatce schodowej podejrzane osoby, które obserwują mieszkanie sąsiadów to również może być sygnał, że przestępcy typują swoją ofiarę. Szybka reakcja zwiększa szansę na złapanie złodziei. Telefon na numer alarmowy 112 może uchronić przed staniem się ofiarą przestępstwa.

(Red.)
KPP Złotów