Śmieci znów trafiają do pieca zamiast do recyklingu

Edukacja Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Środowisko Wydarzenia

Zamiast oddawać śmieci do recyklingu, zaczęliśmy nimi palić – to jedno z wytłumaczeń zjawiska, jakie od niedawna dostrzegają firmy zajmujące się zbiórką odpadów.

Niepokojący trend w gospodarce odpadami. Palenie zamiast recyklingu

“Rzeczpospolita” cytuje Jolantę Jankowską, regionalnego dyrektora Alba Region Południe, która mówi o obserwowanym w ostatnich miesiącach niepokojącym trendzie dotyczącym spadku ilości odpadów zbieranych selektywnie, a zwłaszcza takich, które mają odpowiednią wartość opałową.

Oddziały firmy Alba – informuje dziennik – zajmują się odbiorem odpadów m.in. w takich miastach jak Wrocław, Zabrze czy Wałbrzych. Według “Rzeczpospolitej” w innych częściach Polski widać jednak podobne zjawisko. Potwierdzają to urzędnicy samorządowi oraz aktywiści zajmujący się walką ze smogiem.

Czytaj też: Segregujemy za mało odpadów. Kary dla samorządów będą rosły

“Część gmin donosi o tym, że ilość odpadów trafiających na wysypiska jest mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku” – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

“Słyszymy też, że na przykład tzw. gabaryty trafiają rzadziej na wysypiska. Można podejrzewać, że te odpady będą spalane” – dodaje.

Zmniejszenie ilości śmieci odbieranych przez specjalistyczne firmy może mieć też inne wytłumaczenie. “Kryzys sprawił, że zaczęliśmy mniej kupować, a co za tym idzie, produkujemy też mniej odpadów” – zastrzega “Rzeczpospolita”.

źródło: Śmieci znów trafiają do pieca zamiast do recyklingu (portalsamorzadowy.pl)

(fot. pixabay)