Śmierć na pasach. Policja apeluje o ostrożność

Czarnków Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

LUBASZ. Zła widoczność spowodowana warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem powoduje, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierowców. Efektem tej sytuacji jest znaczący wzrost wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Trudne warunki drogowe wymagają szczególnej uwagi, zarówno od pieszych jak i od kierowców. Niestety tej ostrożności zabrakło w ubiegłą sobotę wieczorem. Na przejściu dla pieszych w miejscowości Lubasz potrącony śmiertelnie został 62- letni mężczyzna.

Przejście dla pieszych jest miejscem szczególnym, powinno być dla pieszych swoistym azylem bezpieczeństwa. Tutaj pierwszeństwo ma pieszy znajdujący się na przejściu. Jednak w realnym ruchu drogowym prawa pieszych nie zawsze są respektowane przez kierowców.

Tragicznym tego przykładem jest sobotni wypadek w miejscowości Lubasz na drodze W 182. Około godziny 20.00 jadący od strony Szamotuł w kierunku Czarnkowa na ul. Bolesława Chrobrego w Lubaszu 64- letni kierowca forda potrącił pieszego znajdującego się na przejściu dla pieszych. Badanie jego stanu trzeźwości wskazało, że był trzeźwy. W wyniku odniesionych obrażeń potrącony 62- letni mężczyzna, mieszkaniec Lubasza zmarł w Szpitalu w Trzciance. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury w Trzciance. 

Policjanci po raz kolejny apelują zarówno do kierowców, jak i pieszych o ostrożność i rozwagę. Przypominamy, że praktyka jak i przepisy wskazują, że piesi zawsze powinni zachować szczególną ostrożność na przejściu. Przede wszystkim po to, by zadbać o własne życie i zdrowie. Na szczególne podkreślenie zasługuje przepis, który zabrania pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Osoba piesza musi, więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się. Zasady szczególnej ostrożności dotyczą także kierujących. Oni również powinni przewidywać czy zdążą zatrzymać pojazd, jeśli pieszy znajdzie się na przejściu.

Mając na uwadze zagrożenie bezpieczeństwa pieszych czarnkowscy policjanci prowadzą cyklicznie działania policyjne ?NURD?- niechroniony uczestnik ruchu drogowego, czyli wobec pieszych i rowerzystów, które mają na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych.

 Asp. Justyna Przybył/KPP Czarnków