Śmierć we mgle… Nie żyje 19-latek

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Do dwóch wypadków, w tym jednego tragicznego doszło wczoraj (15 listopada) na drogach powiatu wałeckiego.  Zginął  19- letni   pasażer.  Ranna została 72-latka.

O   pierwszym   wypadku,   do   którego   doszło   na   DK   10,   w   okolicy   miejscowości Jabłonkowo,  policjanci   zostali   powiadomieni   około   godziny  7.15.

-Jak   wynika   ze   wstępnych   ustaleń funkcjonariuszy, 18- latka kierująca pojazdem marki Ford Focus, jadąc w kierunku Wałcza, na prostym odcinku drogi, w gęstej mgle, podczas wykonywania manewru wyprzedzania, nie chcąc zderzyć się z jadącym z naprzeciwka pojazdem, zjechała na przeciwległy pas ruchu, po czym straciła panowanie nad autem i uderzyła w przydrożne drzewo.  Niestety jadący z kobietą 19-latek w wyniku odniesionych obrażeń, po przewiezieniu do szpitala zmarł – relacjonuje mł. asp. Beata Budzyń z KPP w Wałczu.

19-latka była trzeźwa.

Nieco później doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Tym razem   na skrzyżowaniu dróg w miejscowości Nowa Szwecja.

Według ustaleń   policjantów,  przyczyną  wypadku  było   nieustąpienie   pierwszeństwa   przejazdu.  70-letnia pasażerka jednego z aut doznała złamania obojczyka – dodaje Budzyń.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność i rozwagę. Jak wynika ze statystyk, średnio na co piąty wypadek drogowy mają wpływ warunki atmosferyczne. Często w ciągu dnia i na prostych odcinkach drogi. Prędkość należy   do   najważniejszych   czynników,   które   trzeba   brać   pod   uwagę   podczas   analizowania przyczyny wypadku. Gdy samochody jadą np. 72 km/ h w niewielkiej odległości jeden za drugim, w ciągu sekundy przejeżdżają 20 m. Czas reakcji kierowcy to ok. 1 s, czyli zanim kierowca przeniesie stopę na pedał hamulca, przejedzie owe 20 m. Jeśli jeden z nich gwałtownie zahamuje, drugi nie ma żadnych szans na wyhamowanie, a wielu kierowców tego sobie nie uświadamia.

Policjanci apelują! Im szybciej kierowca jedzie, tym mniej ma czasu na naprawienie błędu. Przy mokrej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża.

Za spowodowanie wypadku drogowego  grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, jeżeli następstwem wypadku jest śmierć osoby albo ciężki uszczerbek  na zdrowiu do lat 8.

(WM)
 Źródło: KPP Wałcz