Bibliotekarze się szkolą

Kultura Najnowsze Trzcianka Wydarzenia
TRZCIANKA. Od września w bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance trwają szkolenia, mające na celu zwiększenie kompetencji zawodowych bibliotekarzy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu ?Bibliotekarz ? nowe spektrum działania?, dofinansowanego z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Do tej pory bibliotekarze doskonalili swoje umiejętności, biorąc udział w zajęciach z różnorodnych dziedzin. ?Bum bum rurki ? co? jak? i do czego?? oraz ?Kreatibaj, czyli co  potrafi drewniana skrzynka?? były skierowane do bibliotekarzy pracujących z najmłodszymi czytelnikami i ukierunkowane na ukazanie nietuzinkowych metod pracy z dziećmi.
Narzędzia do pracy z młodzieżą oraz ciekawe metody pracy z nimi ukazały warsztaty z cyklu ?Wykorzystanie mobilnych urządzeń w pracy z młodymi użytkownikami w bibliotece?, a także ?Planszówki: projektowanie i wykorzystanie gier planszowych w innowacyjny sposób?. Bardzo ciekawe i pomocne okazały się zajęcia ?Infografika jako narzędzie promocji biblioteki?, które pokazały biorącym w nich udział bibliotekarzom jak jeszcze skuteczniej
promować działalność swoich placówek.
Podobny cel miały zajęcia ?Biblioteka malowana obiektywem?. Warsztaty fotograficzne dały podstawy dobrego wykonywania zdjęć, które staną się wizytówką biblioteki.
Szkolenia nie są tylko nastawione na pracę bibliotekarza z czytelnikiem, ale także na rozwój samych bibliotekarzy. To zadanie spełniają warsztaty ?Otwartość ? motywacja – postawa?, które mają przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu oraz pomóc stworzyć zgrany i dobrze zmotywowany zespół.
Cykl szkoleń zakończy się w grudniu podczas konferencji powiatowej, będącej
podsumowaniem wszystkich działań w ramach projektu ?Bibliotekarz ? nowe spektrum działania?.
JN