Śmigając po ekspresowej obwodnicy

Inwestycje Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Dokładnie dzisiaj, 19 kwietnia mijają cztery miesiące od chwili, gdy na węźle Witankowo oficjalnie otwarto obwodnicę Wałcza.

Wałczanie czekali na nią od lat. I doczekali się. Obwodnica Wałcza – jedna z najdłużej budowanych dróg (i z pewnymi perypetiami po drodze), została oficjalnie otwarta 19 grudnia 2020 roku. Przypomnijmy kilka faktów z jej historii i teraźniejszości.

Droga ekspresowa o długości 17,8 km wyprowadziła z miasta ruch tranzytowy, w tym ponad 3 tys. ciężarówek, które każdej doby przejeżdżały przez centrum Wałcza. Jej budowa trwała 7 lat i wyniosła około 657 mln zł. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wysokość dofinansowania UE wyniosła 264,8 mln zł. 

Inwestycję pierwotnie realizowała firma Energopol Szczecin. Wykonawca ten wstrzymał roboty po zrealizowaniu około 85 proc. prac. GDDKiA w październiku 2019 roku odstąpiła od umowy z tym wykonawcą. Jeszcze w grudniu tegoż roku ruszyły przetargi na dokończenie inwestycji. Prace zostały podzielone na kilka zadań, dzięki czemu w realizacji wzięły też udział mniejsze firmy. Roboty na trasie głównej prowadziła firma PORR, wiadukty i kanał technologiczny wykonywał Budimex, roboty na węzłach kończyła firma Pol Dróg Drawsko Pomorskie, bariery, ogrodzenie i oznakowanie GZD – Saferoad Grawil, a zieleń firma MGM Business z Wałcza.

Obwodnica Wałcza omija miasto od północy. Jest to dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Na trasie powstało 13 wiaduktów, 2 mosty, 2 estakady i 4 wiadukty ekologiczne.

Największymi obiektami są dwie duże estakady, E-1 o długości 276 metrów i E-2 o długości 760 metrów. Połączenie z pozostałymi drogami zapewniają cztery węzły drogowe: Wałcz Zachód z DK10 od strony Szczecina, Wałcz Północ z DW163, Wałcz Wschód z DK22 i Witankowo z DK10 od strony Piły.

Na “ekspresowej” obwodnicy Wałcza skorzystał nie tylko ruch tranzytowy, ale również mieszkańcy miasta i turyści, którzy teraz i szybciej, przyjemniej i wygodniej dotrą na przykład… nad polskie morze.

(Red.)/(extrawalcz.pl)
Fot. Agnieszka Norkowska