Spłonęła spawalnia plastiku

Chodzież Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

RATAJE. Dwanaście zastępów straży pożarnej przez sześć godzin walczyło z groźnym pożarem spawalni plastiku w Ratajach. Obiekt doszczętnie spłonął.

Pożar wybuchł w sobotę 09 stycznia około godziny 18:30. W ogniu stanął warsztat przyległy do budynku mieszkalnego oraz garaż.

Początkowo do akcji zadysponowano JRG Chodzież i OSP Zacharzyn, a także JRG 7 z Poznania z kontenerem ODO (aparaty ochrony dróg oddechowych).

Z uwagi na duże zadymienie wkrótce do akcji gaśniczej skierowano kolejne zastępy ratowników.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, po czym przez otwór w dachu podali pianę. Niestety, garażu i warsztatu nie udało się ocalić.

Po ugaszeniu pożaru pogorzelisko przelano wodą, oddymiono pomieszczenia i sprawdzono je kamerą termowizyjną.

W sześciogodzinnych działaniach udział brało 12 zastępów straży pożarnej, policja, pogotowie energetyczne i gazowe.

***

Aktualizacja – 9 stycznia 2021.

Skomplikowany układ pomieszczeń oraz duża ilość nagromadzonych materiałów z tworzywa sztucznego, generowała podczas spalania gęsty dym, co postawiło strażakom  większe wymagania przy działaniach gaśniczych. Dzięki ich wytężonej pracy udało się obronić przylegające budynki i zatrzymać pożar w obrębie palącego się budynku.  Ciągła praca ratowników w aparatach powietrznych, wymusiła zadysponowanie specjalistycznego samochodu z JRG 6 w Poznaniu, który przywiózł zapas potrzebnego sprzętu ochrony dróg oddechowych.

Na miejsce przybyły służby Pogotowia Energetycznego, Pogotowia Gazowego oraz Policja, która zamknęła odcinek drogi organizując objazd, dzięki czemu służby ratownicze miały dogodny dojazd do miejsca zdarzenia.

Trudne warunki atmosferyczne (temperatura około 0 st. C, przelotne opady śniegu) intensywna praca w walce z pożarem, powodowało zmęczenie i znużenie strażaków, dlatego funkcjonariusze Komendy przywieźli dla nich ciepłe napoje i ciepły posiłek.

W działaniach trwających ponad 5,5 godziny, uczestniczyło 13 jednostek ochrony przeciwpożarowej z JRG w Chodzież, z OSP Zacharzyn, z OSP Chodzież, z OSP Budzyń, z OSP Milcz, z OSP Margonin, z OSP Stróżewo oraz JRG 6 z Poznania. Łącznie 47 strażaków.

Fot. OSP Budzyń

(Red.)/KP PSP Chodzież

Fot. Wasze Media