Starosta apeluje o pomoc dla Oliwki potrąconej przez pociąg

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Z inicjatywy Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego organizowana jest zbiórka środków dla 14-letniej Oliwki Zdanowicz z Piły, która 18 sierpnia tego roku została potrącona przez pociąg. Dziewczynka cudem przeżyła i jest szansa na jej powrót do zdrowia. Potrzebne są jednak pieniądze na rehabilitację. W tym celu powstało Stowarzyszenie Zdążyć z Pomocą, którego siedziba znajduje się w Starostwie Powiatowym w Pile.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce na niestrzeżonym przejeździe kolejowym na ul. Fabrycznej w Pile. Oliwka ok. godz. 20.00 wracała do domu, przechodząc przez przejazd wpadła pod pociąg towarowy. Cudem przeżyła i w stanie krytycznym trafiła do szpitala.

O tym wypadku, jako ostrzeżenie dla innych, informację na swoim profilu na FB umieścił Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Wkrótce rozpisywały się o nim również krajowe media.Początkowo toczyła się walka o życie dziewczynki. Amputowano jej prawą rękę, przeszła bolesne operacje głowy i twarzoczaszki. Jej stan obecnie uległ poprawie i Oliwka ma szansę powrót do zdrowia i w miarę normalne życie. Ale niezbędne są środki na rehabilitację dziewczynki. W pomoc rodzicom zaangażował się starosta pilski.

– Oliwka jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile. Jeszcze przed wypadkiem była piękną, zdrową i wysportowaną dziewczynką. Dzisiaj walczy o powrót do zdrowia i odzyskuje siły. Można powiedzieć, że w tym nieszczęściu miała wiele szczęścia, bo chyba nie ma wielu osób, które przeżyłyby zderzenie z pociągiem. Oliwka ma szanse na powrót do zdrowia i w miarę normalne życie. Będzie jednak potrzebowała żmudnej i kosztownej rehabilitacji. Rodzice Oliwki nie są zbyt zamożnymi ludźmi, choć oboje pracują. Zresztą mało kogo z nas byłoby stać na kosztowną rehabilitację. Dlatego postanowiłem im pomóc i razem z rodzicami Oliwki założyliśmy Stowarzyszenie „Zdążyć z pomocą”, którego siedziba mieści się w Starostwie Powiatowym w Pile. Już można wpłacać darowizny, każda przysłowiowa złotówka się liczy. Wierzę, że wiele osób nie pozostanie obojętnych wobec tej tragedii i skala tej pomocy będzie ogromna – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Irena i Michał Zdanowicz, rodzice dziewczynki także apelują o pomoc.
– Spotkała nas straszna tragedia. Na szczęście córka dochodzi do siebie, prawdopodobnie może być z nią dużo lepiej, a może nawet odzyskać zdrowie. Będzie potrzebowała dużo, dużo rehabilitacji, dlatego zwracamy się razem z moją żoną o pomoc. Nie muszą to być duże kwoty, każda złotówka do złotówki może przynieść efekt. Dla nas są to naprawdę duże koszty, których nie będziemy w stanie ponieść, a razem może to wszystko udźwigniemy i Oliwka … na pewno wróci do zdrowia i może  będzie dobrze – apeluje tata dziewczynki.

Mama Irena dodaje:
– Wierzę, że są na świecie dobrzy ludzie, wspaniali ludzie, którzy mogą pomóc mojej Oliwii, która była dziewczynką naprawdę aktywną, dobrą, zdrową, życzliwą dla innych, lubiła młodzież, zabawy na podwórku, a teraz leży, cierpi, chce jak najszybciej wyjść stamtąd, chce wyjść na dwór… Całymi nocami kopie nóżkami…. Jako matka, chciałabym, aby chociaż mogła sama usiąść, sama powiedzieć, pokazać mi, co ją boli.. Już nie oczekuję aż tak dużo, ale chociaż tego bym chciała. Także proszę z całego serca, o cokolwiek, o jakąś złotówkę, o jakąś pomoc, o cokolwiek i z góry bardzo dziękuję wszystkim dobrym ludziom.

Aby pomóc Oliwce powołano Stowarzyszenie „Zdążyć z pomocą”, którego siedziba mieści się obecnie w Starostwie Powiatowym w Pile, a jego celem jest m.in. pomoc rodzinom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz wspieranie inicjatyw o charakterze zdrowotnym i charytatywnym. W przyszłości będzie pomagać także innym potrzebującym.

Darowizny dla Oliwki można wpłacać na konto Stowarzyszenia. 
Stowarzyszenie Zdążyć z Pomocą, aleja Niepodległości 33/35, 64-920 Piła
PKO Bank Polski
nr konta: 71 1020 3844 0000 1202 0242 3275
Tytuł wpłaty “Pomoc dla Oliwki”

Powiat Pilski