STOSOWAŁ PRZEMOC WOBEC ŻONY

Najnowsze Regiony Wydarzenia Złotów

Policjanci ze złotowskiej jednostki skorzystali z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Mundurowi wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni dla 37-latka, który stosował przemoc wobec żony.

We wtorek (14.11) w godzinach porannych, Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie zostali wezwani na interwencję domową do jednego z bloków w Złotowie. Zgłoszenie dotyczyło awantury pomiędzy małżeństwem. Gdy mundurowi przybyli na miejsce okazało się, że awanturnik oddalił się z miejsca zamieszkania, w obawie, że będzie zatrzymany przez Policjantów. W trakcie rozmowy z kobietą uczestniczącą w interwencji okazało się, że jest dotknięta przemocą, gdyż jej partner znęca się nad nią psychicznie oraz stosuje przemoc fizyczną.

Po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodziny, mundurowi uznali za zasadne zastosowanie wobec agresora, nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni. Ponad to mężczyzna w tym czasie nie może również kontaktować się z żoną. 37 latek został zatrzymany i w obecności mundurowych, zabrał z mieszkania niezbędne rzeczy, a następnie został doprowadzony do złotowskiej jednostki, gdzie wykonano z nim dalsze czynności.

Zgodnie z Ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać od listopada 2020 roku, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania nakazu przyznane zostały Policji oraz Żandarmerii Wojskowej.

Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

asp. Damian Pachuc

foto : pixabay.com