STRZELCE Polska – wirtualnie i realnie

Chodzież Najnowsze Wydarzenia

CHODZIEŻ. Staraniem władz gminy oraz szkoły do SP w Strzelcach zawitało Mobilne Centrum Edukacji „Turystyczna Szkoła”. Atrakcje które można było zobaczyć wyeksponowane w hali gimnastycznej przyciągnęły pozostałe szkoły z terenu gminy oraz z powiatów ościennych. W piątek MCE odwiedzili wiceminister Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak w towarzystwie wicestarosty Mariusza Witczuka oraz wójt gminy Chodzież – Kamili Szejner.

Już na wstępie dzieci witał humanoidalny robot Peper, który nie tylko reaguje na wspólne gesty, ale pozwala na nawiązanie kontaktu werbalnego. Takich nowinek technologicznych i elektronicznych gadżetów jest tu znacznie więcej. Mobilne Centrum Edukacji „Turystyczna Szkoła” to wielopoziomowy projekt edukacyjny skierowany do uczniów oraz nauczycieli mający zmobilizować ich do zwiedzania i podróżowania po Polsce. Nowoczesna multimedialna przestrzeń łączy tu tradycyjne narzędzia edukacji z interaktywnymi formami komunikacji i angażującą zabawą. Świat wirtualny „proponuje” szereg ciekawych podróży i poprzez rekreację zachęca do poznawania najciekawszych zakątków kraju. „Turystyczna Szkoła” jest działaniem realizowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki, przy udziale lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych.

Jak tłumaczyła Elżbieta Grzelaczyk dyr. SP w Strzelcach działania Mobilnego Centrum Edukacji dopasowano do dwóch grup wiekowych: dzieci z klas I-III oraz uczniów klas IV-VIII. Cała przestrzeń została podzielona na kilka czytelnych i różniących się od siebie stref. Opiekujący się całością Karol Arkusz zachęca uczniów do skorzystania z takich atrakcji jak m. in. wirtualna wycieczka rowerowa, koło fortuny, wirtualna podróż, zadbaj o swoje bezpieczeństwo, strefa real, strefa rywalizacji Puzzle, interaktywna podłoga, dotykowe stoły. Dostępne są także specjalne aplikacje.

W ostatni piątek 10 marca goszczące w szkole w Strzelcach Mobilne Centrum zwiedził wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, w towarzystwie wicestarosty Mariusza Witczuka oraz wójt gminy Chodzież, Kamili Szejner. Wiceminister osobiście zmierzył się z wirtualną przestrzenią podczas podróży rowerem. – Bawcie się dobrze, a przy tym uczcie i edukujcie się – mówił do uczniów. – To znak czasu, że łącząc zabawę z nauką można korzystać z tak atrakcyjnych narzędzi. Korzystajmy z nich nie zapominając o świecie realnym…

STRZELCE Polska – wirtualnie i realnie – Gmina Chodzież – Portal gov.pl (samorzad.gov.pl)