SUROWE ŚRODKI KARNE ZA PRZESTĘPSTWA DROGOWE

Najnowsze Regiony Wydarzenia Złotów

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego, podjęli pościg za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Jak się później okazało za kierownicą pojazdu siedział nietrzeźwy mężczyzna który posiadał zakaz prowadzenia pojazdów, a dla zmylenia mundurowych podmienił tablicę rejestracyjną. Za rażące lekceważenie prawa został tymczasowo aresztowany.

W czwartek (10.08) w godzinach popołudniowych, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego pełnili służbę na DW 188, odcinek Złotów – Zakrzewo, gdzie zwracali szczególną uwagę na pojazdy niestosujące się do ograniczeń prędkości obowiązujących poza terenem zabudowanym. W trakcie obserwacji ruchu, zauważyli pojazd marki Seat, którego kierowca nie posiadał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Gdy wydali znak do zatrzymania się auto przyśpieszyło i zaczął oddalać się w kierunku pobliskich zabudowań. Pomimo wydawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierujący kontynuował ucieczkę, zatrzymując się dopiero na terenie jednej z posesji.

Za kierownicą osobówki, siedział 50 latek. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości, wyjaśniło powód ucieczki, gdyż w organizmie miał ponad pół promila alkoholu. Dalsze sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że mieszkaniec gminy Złotów, ma aktywne trzy zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych, które orzekł Sąd.

Pojazd którym uciekał, nie posiadał badań technicznych oraz dla zmylenia funkcjonariuszy, założoną miał tylną tablicę rejestracyjną od innego pojazdu.

Nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany i noc spędził w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Kolejnego dnia usłyszał zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości i złamania orzeczonego środka karnego. Odpowie rówenież za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym.

Mając na uwadze tak rażące lekceważenia prawa, śledczy zawnioskowali o zastosowanie wobec 50-latka tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku policjantów i prokuratora, tymczasowo aresztując mężczyznę.

Za popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności do 5 lat.

asp. Damian Pachuc