Święto plonów w Szamocinie już w sobotę!

Chodzież Najnowsze Wydarzenia

SZAMOCIN. Szamocin będzie gospodarzem tegorocznych Powiatowo- Gminno- Parafialnych Dożynek. Święto plonów rozpocznie się mszą świętą dziękczynną w kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych, po czym dożynkowy orszak przemaszeruje na stadion miejski, gdzie odbędą się centralne uroczystości.

Program dożynek jest bardzo bogaty. Od nagrodzenia zasłużonych rolników i obrzędów dożynkowych, przez koncerty i targi producentów żywności, po zabawę taneczną. Szczegóły – na plakacie.

Honory starostów dożynek pełnić będą Izabela Rydelek i Michał Styza.

Pani Izabela pochodzi z Drawskiego Młyna, miejscowości leżącej w Puszczy Noteckiej. Z wykształcenia technik żywienia zbiorowego. Przez kilka lat pracowała w gastronomii w Poznaniu i Skórzewie. Od dziesięciu lat mieszka w Szamocinie i wspólnie z mężem Sławomirem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha, które wchodzi w skład rodzinnego gospodarstwa o łącznej powierzchni 80 ha specjalizującym się w produkcji roślinnej (zboża, ziemniaki, kukurydza) oraz w hodowli zwierząt. Największą pasją pani Izabeli są podróże, lubi poznawać nowe i ciekawe miejsca.

Pan Michał od dziecka wychowuje się w gospodarstwie rodzinnym, które ma swoje tradycje i jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, począwszy od prapradziadka aż do dziś. Mieszka w Szamocinie. Jest absolwentem szkoły rolniczej i szkoły weterynaryjnej. Praca na roli nie jest mu obca, ponieważ od młodych lat pomaga rodzicom w różnych czynnościach związanych właśnie z zawodem rolnika. Od 7 lat prowadzi ponad 20-sto hektarowe gospodarstwo przekazane od rodziców. Gospodarstwo ukierunkowane jest na chów bydła mięsnego z przeznaczeniem na opas. Areał obsiewany jest zbożem, kukurydzą, a także ma trwałe użytki zielone. Michał jest wieloletnim członkiem miejscowej orkiestry dętej Szamocińskiego Ośrodka Kultury. Interesuje się nowinkami rolniczymi w zakresie maszyn i upraw.

A święto plonów w Szamocinie już w najbliższą sobie, 28 sierpnia.

(Red.)/UMiG Szamocin

Fot. Szamociński Ośrodek Kultury w Szamocinie