Biała kiełbasa z chrzanem to nieodłączny element Wielkanocnego stołu. Tradycja wykorzystania chrzanu będącego dodatkiem i składnikiem wielu potraw przekazywana jest od pokoleń. Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłaszając konkurs „Tarcia chrzanu w Chrzanie – Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne” chce szczególnie w przedświątecznym czasie zachęcić do czerpania z dorobku kulinarnego naszego Regionu i zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą potrawę z chrzanu oraz tarcia chrzanu na czas.
Nabór zgłoszeń konkursowych trwa do 20 marca, a finał odbędzie się 1 kwietnia w Chrzanie, w powiecie jarocińskim, Gminie Żerków.
Chrzan to jeden z najbardziej charakterystycznych dodatków do potraw, a oprócz wyjątkowych walorów smakowych wykorzystywanych w kuchni posiada także znane do wieków właściwości lecznice. Okres świąt Wielkiejnocy w szczególny sposób kiedy wykorzystanie chrzanu związane jest z przygotowanie tradycyjnych potraw świątecznych.
Konkurs, którego celem jest zachęcenie mieszkańców Wielkopolski do uprawy i wykorzystywania tej rośliny oraz promocja walorów zdrowotnych i smakowych chrzanu. Ponadto konkurs sprzyja popularyzacji kuchni regionalnej stanowiącej dziedzictwo kulinarne
Wielkopolski. Koła Gospodyń Wiejskich czerpiąc z lokalnych receptur i tradycji mogą zaprezentować przed szeroką publicznością swoje unikatowe i nigdzie niespotykane potrawy z chrzanem. Motyw przewodni konkursu jest także związany z okresem świąt Wielkanocnych, który sprzyja kultywowaniu świątecznych tradycji kulinarnych i wykorzystaniu w nich chrzanu.
Konkurs „Tarcia Chrzanu w Chrzanie – Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne” skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich jest doskonałą okazja do popularyzacji chrzanu jako rośliny o wielu różnych zastosowanych zwłaszcza w okresie przygotowań do świąt Wielkanocnych. Idea wykorzystania chrzanu jako dodatku w kuchni to najbardziej zanana forma jego wykorzystania. Zarząd Województwa Wielkopolskiego organizując konkurs ma na celu populację rośliny ale także licznych tradycji świątecznych i kulinarnych związanych z Wielkanocą.
Konkurs ma na celu także zainspirowanie młodych pokoleń do czerpania z dorobku naszych mam i babć w wykorzystaniu chrzanu. Druga z konkurencji czyli tarcie chrzanu na czas, która zostanie realizowana podczas finału konkursu 1 kwietnia w Chrzanie, w powiecie jarocińskim, przyniesie ogrom emocji i pozwoli na integrację uczestników wydarzenia – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski Adresatami konkursu są Koła Gospodyń Wiejskich funkcjonujące na terenie województwa Wielkopolskiego. Zostanie przeprowadzony on w dwóch kategoriach: konkurs tarcia chrzanu oraz konkurs na potrawę z chrzanu lub z chrzanem. W konkursie tarcia chrzanu mogą wziąć udział jedna lub dwie osoby z KGW, które będą tarły chrzan przez maksymalnie 4 minuty.
W ramach drugiej kategorii na najlepszą potrawę z chrzanu uczestnicy zobowiązani są dostarczyć potrawę zgłoszoną w ramach trwającego naboru zgłoszeń. Przedmiotem oceny konkursu tarcia chrzanu będzie waga utartego chrzanu. Natomiast przygotowane potrawy oceni powołana Komisja Konkursowa wg. kryteriów: sposób prezentacji potrawy – wygląd i estetyka, oryginalność i sposób podania oraz walory smakowe i zapachowe.
Laureaci konkursu, którzy uzyskają największą liczbę punktów, otrzymają nagrody finansowe za zajęcie I, II i III miejsca. Przewidziano także wyróżnienia w każdej z dwóch kategorii.
Nabór zgłoszeń do wzięcia udziału trwa do 20 marca, natomiast finał odbędzie się 1 kwietnia 2023 r. w Sali Sportowej w Chrzanie (województwo wielkopolskie, powiat jarociński, gmina Żerków).
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w regulaminie zamieszczonym na stronie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
https://www.umww.pl/konkurs-tarcia-chrzanu-w-chrzanie-wielkopolskie-tradycje-wielkanocne