To było coś! Piła biegową stolicą kraju

Najnowsze Piła Sport Wydarzenia

PIŁA. Niespełna trzy miesiące po wprowadzeniu stanu wojennego, 7 marca 1982 roku, odbyły się w Pile mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Nigdy wcześniej takiej imprezy w naszym mieście nie zorganizowano. Zresztą później też nie. Zwykle przełaje omijały Piłę szerokim łukiem.

Ale nie tamtego słonecznego dnia. Przygotowania do wydarzenia były bardzo intensywne i trwały wiele tygodni. Kiedy wybiła godzina zero, biegacze z całego kraju (reprezentanci 48 ówczesnych województw, zabrakło tylko zawodników z Bielska – Białej) pojawili się przy ulicy Gnieźnieńskiej, na osiedlu Staszyce. To właśnie tam wytyczono trasy.

Jak łatwo się domyślić, największe zainteresowanie wzbudziła rywalizacja seniorów. 9-kilometrowe zmagania panów zakończyły się zwycięstwem Bogusława Psujka z Oleśniczanki Oleśnica. Osiem lat później ten sam zawodnik zginął w tragicznych okolicznościach na lekkoatletycznym zgrupowaniu w Szklarskiej Porębie. Biegacze z Dolnego Śląska zajęli podium w komplecie. A łatwo o te pozycje nie było, bowiem na przełajową trasę wybiegło aż 140 zawodników. Najwyżej z naszych uplasował się Roman Marciniak (dziś trener Gwardii Piła), który zajął 32. miejsce.

Wśród pań mistrzowskie podium zdominowała północ kraju. Na pierwszym i trzecim stopniu stanęły lekkoatletki ze Stargardu. Pomiędzy nimi uplasowała się dobrze znana w regionie pilskim Renata Kokowska z Orła Wałcz. Warto przypomnieć, że pani Renata, urodzona w Głubczynie koło Krajenki, osiągnęła parę lat później wielkie sukcesy, ze zwycięstwami w maratonach w Berlinie i Amsterdamie na czele.

Ale to nie koniec pilskich akcentów. Oto bowiem w rywalizacji juniorskiej, odbywającej się w ramach Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, złoto zdobył Tomasz Zimny (Gwardia Piła). Co ciekawe, w 1990 roku Tomasz, już jako reprezentant Olimpii Poznań, wywalczył na stadionie lekkoatletycznym w Pile złoty medal w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Inna zawodniczka z ówczesnego województwa pilskiego, Ewa Gorąca (Orzeł Wałcz), zajęła w gronie juniorek wspaniałe, drugie miejsce. A i tutaj konkurencja była ogromna.

Przyszłoroczne mistrzostwa Polski w biegach przełajowych odbędą się w Oleśnie (woj. opolskie). Ciekawe, czy kiedykolwiek impreza wróci do Piły…

***

Zwycięzcy mistrzostw Polski seniorów w biegach przełajowych – Piła, 7 marca 1982 roku.

mężczyźni (dystans: 9 km)

1. Bogusław Psujek (Oleśniczanka Oleśnica)