Tragiczny weekend na drogach powiatu wałeckiego. Nie żyje 24-latek. Dwie osoby są ranne

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

WAŁCZ. Wałeccy policjanci apelują o większą ostrożność na drogach. Ostatnie zdarzenia drogowe, w tym wypadki śmiertelne mówią same za siebie. – Wpadek śmiertelny z 13 września, a także zdarzenia drogowe, do których doszło w ciągu dwóch kolejnych dni, gdzie dwie osoby trafiły do szpitala, pokazują wagę problemu. Z pewnością jednak decydujący czynnik zagrożenia w ruchu drogowym dotyczy samych kierowców, a głównie ich rozwagi i ostrożności podczas jazdy ? podkreśla asp. Beata Budzyń z KPP w Wałczu.

Policyjne statystyki, dowodzą, że w dalszym ciągu tym najistotniejszym czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie na drodze jest czynnik ludzki. Rozwaga kierowców, podczas jazdy ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu, czyli to jak się zachowujemy, czy stosujemy się do przepisów ruchu, czy wsiadamy za kierownicę po alkoholu, czy uważamy na to co dzieje się na drodze, czy jesteśmy wypoczęci i życzliwi wobec innych użytkowników drogi. Niestety nie wszyscy kierowcy bezpiecznie docierają celu.

13 września po południu na K22 w miejscowości Prusinowo Wałeckie zginął 24-letni kierujący samochodem osobowym marki Mazda, który na łuku drogi uderzył w ciężarówkę z naczepą. Kolejnego dnia w zdarzeniu również na drodze K22 pomiędzy Prusinówkiem a Strącznem, brały udział dwa pojazdy ciężarowe, z których jeden zjechał na lewe pobocze i uderzył w drzewo. 35-letni kierowca tej ciężarówki ze złamaniem nogi i ogólnymi potłuczeniami trafił do szpitala. Jak wstępnie ustalili policjanci przyczyną wypadku było niestosowanie się do znaku poziomego – linia podwójna ciągła. Natomiast 15 września rano, na ulicy Chłodnej w Wałczu zderzyły się dwa samochody osobowe: Audi i Opel Astra. Kierujący audi doznał obrażeń głowy i pozostał pod obserwacją w szpitalu. Policjanci badają okoliczności zdarzenia ? relacjonuje aspirant Budzyń.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość pojazdów oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Tylko dzisiaj rano (16. września), w krótkich odstępach czasu funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej ośmiu kierowców, którzy przekroczyli dozwolona prędkość na krajowej ?dziesiątce? i K22 oraz w samym Wałczu.

Kierujący ukarani zostali mandatami karnym w kwocie od 200 do 400 złotych. Policjanci zatrzymali także jedno prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 54 km/h w terenie zabudowanym w miejscowości Witankowo ? dodaje Beata Budzyń.

Pojazdy, to także jednoślady. Od początku roku policjanci odnotowali 7 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów i motorowerzystów,  w których 8 osób zostało rannych, a 2 poniosły śmierć.

 (Red.)

 Fot. KPP Wałcz