Triduum Paschalne przed telewizorem

kraj Najnowsze Wydarzenia

Dzisiaj w kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. W tym roku ze względu na epidemię ma ono wyjątkowy charakter. 

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Jest celebracją męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Rozpoczyna się wieczorną mszą  w Wielki Czwartek, kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.  Podczas wielkoczwartkowego nabożeństwa milkną organy i dzwony. Następuje też obrzęd tzw. obnażenia ołtarza, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy. W Wielki Piątek celebruje się mękę i śmierć Chrystusa. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Wielka Sobota natomiast to czas adoracji przy Grobie Pańskim oraz modlitwy. Po zachodzie słońca odbywają się obrzędy Wigilii Paschalnej. To centralny moment Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego.

W tym roku podczas Triduum Paschalnego msze św. odprawiane są  w kościołach bez udziału wiernych. Episkopat zachęca  do uczestnictwa w nabożeństwach online, które będą transmitowane m.in. w telewizji i internecie.

 (Red.)

 Fot. Z kościoła pw. Św. Rodziny w Pile