Upamiętniono śmierć pilskiego pilota

Historia Najnowsze Wydarzenia

Na zaproszenie Pana płk. pil. Łukasza Piątka, dowódcy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, załoga Pilskiego Muzeum Wojskowego miała zaszczyt wziąć udział w uroczystości nadania imienia por. pil. Mieczysława Siudy jednej z ulic na terenie 31. BLT. W uroczystości wziął również udział syn pilota, Sebastian Siuda wraz z małżonką.

W ubiegłym roku muzeum gościło pilotów F-16 na czele z dowódcą Panem płk. pil. Łukaszem Piątkiem. Historia tragicznie zmarłego pilota z pilskiego 6 pułku lotnictwa myśliwsko – bombowego zrobiła gościach muzeum ogromne wrażenie.

Dla przypomnienia króka informacja ze strony pilskiego muzeum:

 

młody pilot por. Mieczysław Siuda zginął 4 sierpnia 1976 roku w katastrofie w przestworzach, po zderzeniu z radzieckim śmigłowcem Mi-8 w okolicach miejscowości Krucz pod Czarnkowem. Rosjanie robili w tamtych czasach w Polsce co chcieli, nie zgłosili nigdzie lotu, nie informowali o swojej pozycji mijanych lotnisk. Nasz pilot wykonywał standardowy lot treningowy po trasie na wysokości 200m, na tej wysokości powinno być czysto. Nie miał szans zauważyć radzieckiego śmigłowca Mi-8, ich tory lotu przecięły się. W wyniku katastrofy zginą por. pil. Mieczysław Siuda, 3 członków załogi radzieckiego śmigłowca oraz wysokiej rangi oficer radziecki i jego asystentka.

Więcej o historii przeczytacie na stronie Pilskiego Muzeum Wojskowego:

https://www.pmw.pila.pl/index.php/artykuly/8-krag-kompensacyjny-z-okresu-ii-wojny-swiatowej-i-ciekawa-historia-powojennej-pily

  • piła.pl