Uważajmy na leśne zwierzęta

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. W ostatnim czasie na drogach powiatu złotowskiego dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. To bardzo ważne, aby nie lekceważyć znaków drogowych ostrzegających o takim zagrożeniu.

Znak A18b, bo o nim mowa, jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. O tej porze roku przy złej widoczności szczególnie wczesnym porankiem, czy wieczorową porą kierowca jest narażony na zderzenie z dzikimi zwierzętami. Często jednak użytkownicy dróg lekceważą ostrzeżenia. Należy pamiętać, że zwierzęta nie trzymają się utartych szlaków, omijających ciągi komunikacyjne, lecz często przebiegają przez drogę. Ubarwienie sierści bardzo utrudnia zobaczenie ich z bezpiecznej odległości. Nie wspominając o wykonaniu gwałtownego manewru pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni jest bardzo niebezpieczne. Zdarza się również, że zwierzę oświetlone reflektorami samochodowymi zatrzymuje się na jezdni.

Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że jadąc drogą otoczoną lasami muszą zachować szczególną ostrożność, bo może ich na drodze spotkać niemiła niespodzianka. Na jezdnię mogą wybiec dzikie zwierzęta. Przy zbyt dużej prędkości prowadzący auto może nie zdążyć zareagować. Apelujemy o zachowanie rozwagi przez kierujących.

-W poniedziałkowy poranek, kilka minut po godzinie piątej w policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego złotowskiej jednostki zostali wezwani do zdarzenia drogowego, do którego doszło w pobliżu Smolnicy na drodze wojewódzkiej nr 189. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca kia chcąc uniknąć zderzenia ze zwierzyną leśną, która nagle wbiegła wprost pod nadjeżdżający samochód, w wyniku gwałtownego hamowania na śliskiej nawierzchni straciła panowanie nad pojazdem i zjechała do przydrożnego rowu. Niestety w wyniku zdarzenia 47-latka doznała poważnych obrażeń głowy – informuje podkom. Maciej Forecki z KPP w Złotowie.

Jak wynika z policyjnych statystyk, co roku kilkanaście osób traci życie w takich wypadkach. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji z dziką zwierzyną jest, po prostu, zdjęcie nogi z gazu. Zawsze gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu ? to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

Pamiętajmy również o tym, że gdy już dojdzie do takiego wypadku na drodze, to nie zostawiajmy potrąconego zwierzęcia samemu sobie.

Kilka ważnych informacji:

  • podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna;
  • należy bacznie obserwować pobocza drogi;
  • zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec ? dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu;
  • kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada;
  • należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia.

Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie wezwać Policję informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia.

(Red.)/ KPP Złotów