W Czarnkowie przelali 80 litrów krwi

Czarnków Najnowsze Wydarzenia

CZARNKÓW. W ubiegłym tygodniu policjanci z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego w ramach akcji ?Nie bądź żyła! Oddaj krew! Zostań dawcą szpiku?, honorowo oddawali krew oraz rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku. Podczas sobotniego finału od rana mundurowi prowadzili działania profilaktyczno-edukacyjne, natomiast w niedzielę uczestniczyli w charytatywnym Turnieju Piłki Nożnej.

W dniach od 13 do 17 listopada br. w punkcie krwiodawstwa czarnkowskiego szpitala oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie przeprowadzono akcję honorowego oddawania krwi oraz rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Do tej szlachetnej akcji chętnie przyłączyli się również policjanci z terenu naszego powiatu.

Organizatorami akcji byli: Krzysztof Wiza, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oraz Akademia Piłkarska Reissa. Patronat nad akcją objął również Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie insp. Piotr Ryżek.

Szczytny cel, jaki przyświecał akcji to przede wszystkim promocja honorowego krwiodawstwa i zwiększanie świadomości społecznej w kwestii dotyczącej ratowania życia. Chętni mogli również zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Dzięki takim postawom wiele osób otrzyma potrzebną pomoc.

 

Finał akcji odbył się w sobotę 17 listopada br. w szkole ,,na górce?. W ciągu pięciu dni oddano około 80 litrów krwi. Na uroczystym podsumowaniu nie zabrakło Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie insp. Piotra Ryżka oraz I Zastępcy Komendanta mł. insp. Adama Filipa, a także wolontariuszy, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji oraz firm wspierających akcję. Jednak najważniejsi byli ci, którzy zdecydowali się oddać krew.

W tym dniu od rana policjanci na terenie wspomnianej szkoły przygotowali wraz z funkcjonariuszami czarnkowskiej Straży Pożarnej oraz przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Czarnkowie stoisko informacyjne, przy którym udzielali wszystkim zainteresowanym informacji dot. bezpieczeństwa. Nie zabrakło porad i ulotek na temat: Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, Mojej Komendy, akcji ,,Zostań Jednym z Nas?, zatruć tlenkiem węgla, zakażeń HIV, AIDS oraz uzależnień. Dla najmłodszych przygotowano zagadki, kolorowanki, odblaski oraz daktyloskopię. Największą atrakcją dla maluchów była maskotka sierżanta Pyrka.

 

Natomiast w niedzielę na hali sportowo-widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 2 reprezentacja czarnkowskiej komendy uczestniczyła w charytatywnym turnieju dla dorosłych, gdzie rozegrała mecze piłki nożnej. Po emocjonujących i zaciekłych rozgrywkach w ostateczności nasza drużyna zajęła II miejsce.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia w przyszłym roku!

 Karolina Górzna Kustra, KPP Czarnków