♥️ W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w Szpitalu Specjalistycznym w Pile im. Stanisława Staszica działa specjalistyczna Przyszpitalna Poradnia Kardiologiczna realizująca świadczenia dla wszystkich Pacjentów ze wszczepionymi stymulatorami serca.
Ze świadczenia korzystać mogą Pacjenci ze stymulatorami wszczepionymi nie tylko w Oddziale Kardiologicznym Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica, ale także Pacjenci, których zabiegi zostały przeprowadzone w innych placówkach na terenie całej Polski.
Wykonujemy kontrole:
💗 stymulatorów serca (jedno-, dwu- i trzyelektrodowych),
💗 kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) oraz kardiowerterów-defibrylatorów z funkcją resynchronizacji (CRT-D).
Wskazaniem jest zachować ciągłość kontroli w jednym ośrodku. Takie postępowanie umożliwia wgląd w historię leczenia, w zmienność parametrów pracy stymulatora, ocenę reakcji Pacjenta na zmiany programu stymulacji umożliwia też ocenę zmienności ewentualnych zaburzeń rytmu serca. W trakcie kontroli lekarz analizuje obecność tych zaburzeń i ewentualne zmiany ich nasilenia. Informacje te umożliwiają wprowadzenie modyfikacji leczenia farmakologicznego.
❗ Pamiętajmy Niektóre z zaburzeń rytmu serca mogą stwarzać sytuacje zagrożeń życia pacjenta, dlatego tak ważne jest ich wczesne rozpoznanie i wdrożenie zindywidualizowanego leczenia, a czasem nawet pilnego skierowania pacjenta w Oddział Kardiologii.
✅ Jak wygląda wizyta w Poradni?
Pacjentowi zostaje wykonane EKG 12-sto odprowadzeniowe. Przeprowadzone jest badanie podmiotowe, czyli zebranie wywiadu oraz ocena stanu rany po zabiegu wszczepienia i okolica stymulatora tzw. kieszonka lub loża. Następnie lekarz kontroluje parametry pracy stymulatora, stan baterii oraz analizuje obecność i nasilenie zdarzeń arytmicznych – zaburzeń rytmu serca.
Bardzo ważne jest aby kontrola stymulatora była prowadzona równocześnie z regularnym specjalistycznym leczeniem kardiologicznym. Innymi słowy Pacjenci posiadający stymulator nie mogą zaniechać specjalistycznego leczenia farmakologicznego nadzorowanego przez prowadzącego kardiologa, którego celem jest redukcja czynników ryzyka chorób sercowo-naczynionych i stabilizacji chorób serca. Obie poradnie muszą ze sobą ściśle współpracować.
✅ Musimy pamiętać, że Pacjenci którzy musieli mieć wszczepiony stymulator, a już szczególnie ci, którzy mają wszczepione urządzenia wysokoenergetyczne, należą do grupy chorych najbardziej obciążonych, wymagających wzmożonego specjalistycznego leczenia i nadzoru. Niedopuszczalnym jest, aby w tej grupie Pacjentów zaniechać leczenia kardiologicznego i ograniczyć się jedynie do kontroli stymulatora. Z tych właśnie względów – na końcu wizyty – wydawany jest protokół kontroli z wnioskami, który powinien trafić do kardiologa prowadzącego leczenie farmakologiczne.
✅ Jak często powinny odbywać się kontrole?
- Przypominamy, iż pierwsza wizyta powinna odbyć się około 3-4 miesięcy po zabiegu wszczepienia urządzenia. Jest ona konieczna, aby ocenić proces wgajania się układu stymulującego oraz skuteczność wstępnego programu pracy stymulatora.
- Kolejne kontrole powinny odbywać się co 9-12 miesięcy, chyba że lekarz w trakcie kontroli zdecyduje inaczej. Powodem przyspieszonej wizyty mogą być np. rozładowana bateria, pogarszające się parametry stymulacji, zmiany programu pracy stymulatora czy stwierdzone epizody arytmii.
- Kontrole muszą odbywać się regularnie, gdyż nieprawidłowa praca urządzenia może powodować zaburzenia pracy serca, a co za tym idzie stworzyć sytuacje groźne dla stanu zdrowia, a nawet życia pacjenta.
- Regularność kontroli jest szczególnie istotna u pacjentów, u których czynność serca uzależniła się od pracy stymulatora. Są to pacjenci, którzy nie posiadają samoistnego rytmu serca i każdy jego skurcz jest uzależniony od impulsu wysłanego przez stymulator. W tej grupie pacjentów nieprawidłowa praca stymulatora lub wyczerpanie jego baterii może doprowadzić do zasłabnięć, omdleń z urazami, a nawet do śmierci chorego
Przyszpitalna Poradnia Kardiologiczna w zakresie kontroli stymulatorów i wysokoenergetycznych urządzeń wszczepialnych działa w ramach kontraktu z NFZ i jest czynna od poniedziałku do piątku od godziny 14:00 do 15:00. W celu uzgodnienia wizyty prosimy o kontakt pod numerem 67 210 63 38 lub 67 210 66 56.
❤️
Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica realizuje świadczenie we współpracy z Grupa American Heart of Poland, z którą prowadzi specjalistyczną Przyszpitalną Poradnię Kardiologiczną. W Przyszpitalnej Poradni Kardiologicznej przyjmuje zespół pięciu specjalistów Grupy American Heart of Poland w zakresie kontroli stymulatorów.
Szpital Piła