W żydowskich klimatach

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

UJŚCIE. Goście byli oczarowani. Nie tylko wystawą, złożona z wielkich czarno-białych starych fotografii, które robią we wnętrzu Galerii niesamowite wrażenie. Także występem Oli Idkowskiej, zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Żydowskiej, która wystąpiła z koncertem piosenki żydowskiej. Dodatkową atrakcją dla zmysłów była koszerna chałka- jeden z symboli kuchni żydowskiej, serwowana na miejscu, a także wręczana gościom jako prezent.

W czwartek, 13 czerwca w Galerii na Starym Rynku za sprawą Artura Łazowego odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA pt. “Historia Żydów w Pile”. Składają się na nią fotografie z książki o tym samym tytule, która ukazała się na pilskim rynku czytelniczym nakładem EFFATY w 2017 roku. Około 40 zdjęć powiększonych do formatu 200 cm na 140 cm. to świadectwo polsko-niemiecko-żydowskiej historii miasta, pamiątka po życiu i działalności członków tamtejszej społeczności. To pamiątka, która dziś może być dla nas przyczynkiem do popularyzowania postaw opartych na szacunku do narodowości o odmiennych kulturach, tradycjach i religiach.

Wystawa połączona była z promocją książki “Historia Żydów w Pile” oraz promocją suplementu do tej książki w formie scenariuszy lekcji dla nauczycieli.

Wydarzeniu towarzyszył koncert piosenki żydowskiej w wykonaniu Oli Idkowskiej, zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Żydowskiej.

 UDK Ujście (acz)