Waloryzacja emerytur. Seniorzy mogą liczyć na 100 zł więcej

kraj Senior Wydarzenia

Drożyzna nie odpuszcza, a szczyt inflacji ciągle przed nami. Coraz wyższe ceny, zwłaszcza żywności, najbardziej uderzają w najuboższych Polaków, w tym w emerytów. Rząd nie kwapi się do przeprowadzenia drugiej waloryzacji. Na to nie ma co liczyć. Inflacja jednak zapewni seniorom podwyżki na początku przyszłego roku. Z najnowszych prognoz wynika, że może to być ponad 13 proc., co daje ok. 100 zł więcej miesięcznie.

W maju wzrost cen osiągnął tempo 13,9 proc. i wiele wskazuje na to, że w czerwcu będzie on jeszcze większy. Takiej drożyzny w Polsce nie było od 1998 roku. Najbardziej daje się we znaki w kategoriach takich jak: żywność, paliwa i energia.

Ceny drobiu w górę o 40 proc.

Wśród produktów wyszczególnianych przez GUS wiele drożeje o ponad 30 proc. Do nich należą: mąka (34 proc.), wołowina (32,6 proc.), cukier (36,4 proc.) i tłuszcze roślinne (36,6 proc.). Przebija je wszystkie tylko drób, który w porównaniu z majem 2021 roku kosztuje o 41,1 proc. więcej. A szczyt drożyzny dopiero przed nami.

Galopująca inflacja sprawia, że dochody Polaków się kurczą. Boleśnie odczuwają to emeryci, którzy coraz częściej stają przed dramatycznymi wyborami: kupić leki, czy jedzenie? Rząd uciął spelkulacje na temat drugiej waloryzacji, która miałaby nastąpić pod koniec roku. Na taką podwyżkę nie ma co liczyć.

Szykuje się jednak rekordowa waloryzacja w przyszłym roku. Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który doradza rządowi, wynika, że średnioroczna inflacja wyniesie ponad 13 proc. – informuje wtorkowy “Fakt”. Dziennik wylicza, że w oparciu o taki wskaźnik emerytury wzrosłyby ok. 100 zł na rękę miesięcznie.

Olbrzymi koszt podwyżek emerytur

Minimalna emerytura, która dziś wynosi 1338,44 zł brutto, wzrosłaby do 1500 zł – o ponad 150 zł na rękę. Przy takiej waloryzacji także trzynaste emerytury wynosiłyby ponad 1500 zł brutto – czytamy w dzienniku.

– Koszt podwyżek emerytur i rent może wynieść ok. 40 mld zł – mówi “Faktowi” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego. To tyle, ile rocznie trafia do rodzin w ramach programu rodzina 500 plus.

W tym roku emeryci mogą jeszcze liczyć na wypłaty “czternastek”. ZUS będzie słał przelewy od 25 sierpnia do 20 września. Jakich kwot mogą spodziewać się seniorzy? Różnych, bo obowiązuje kryterium dochodowe. Emeryci, którzy dostają świadczenie do 2,9 tys. zł, mogą liczyć na “czternastkę” w pełnej kwocie 1338,44 zł brutto. Najniższa wypłacona ekstra emerytura będzie wynosić zaledwie 45 zł.