Widzimy się na plaży w Czarnkowie

Czarnków Najnowsze Wydarzenia

– Plaża w Czarnkowie? Dlaczego nie, wystarczy zagłosować na ten projekt w ramach lokalnego Budżetu Obywatelskiego.

Na początku września rozpoczęło się głosowanie na zgłoszone projekty w ramach Czarnkowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok.

Do wydania jest 100 tys. złotych, mieszkańcy zgłosili cztery projekty. Jeden z nich szczególnie przyciąga uwagę, bo chodzi o plażę i to tuż przy Noteci. Projekt nazywa się: Plaża na „Czarnkowskich Łazienkach”. Z jego pomysłodawcą Przemysławem Stochajem, rozmawiała redaktor Agnieszka Norkowska Redakcja WASZE MEDIA

– To zacznijmy od początku, skąd pomysł?

– Wspólnie ze znajomymi zastanawiałem się, co mogłoby zostać zrealizowane w Czarnkowie za 100 tys. złotych i tak pojawił się pomysł na plażę. Oczywiście wiem, że podobne miejsca są też w innych miejscowościach w naszym regionie np. Pile. Sam kilka razy byłem na popularnym Wyspiarzu. Wiadomo jest też Poznań, gdzie mają fajną plażę. Tam się to sprawdza, to dlaczego nie w Czarnkowie?

– Obok plaży jest Noteć, to od razu z piasku skaczemy do wody?

– Chociaż nie jestem ratownikiem, to nie polecam. Plaża ma być nieco oddalona od wody. Trzymając się tego przykładu z Piły, to tam przecież też przy plaży znajduje się rzeka, nikt jednak do niej nie wskakuje. Tylko relaksuje się na świeżym powietrzu, na piasku.

– A co dokładnie znajdzie się na plaży? Rozumiem, że na pewno piasek.

– O tak, dużo piasku, oczywiście atestowanego. Plaża mam mieć kilkaset metrów kwadratowych. Znajdziemy tam również piknikowe stoliki i ławki. Tak, by można było przysiąść i odpocząć. Z kolei miłośnicy opalania, na pewno zadowolą się bezpłatnymi leżakami i koszami plażowymi – podobne są na plaży w Sopocie. W projekcie dodałem do tego plażowe parasole, pergolę i przebieralnie.

– Jak na prawdziwej plaży!

– Dokładnie, wiele osób oczywiście wybierze sam piasek, po prostu rozłoży sobie ręcznik i będzie się opalać. Inni wybiorą np. dostępne za darmo leżaki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

– Czy każdy?

– Myślę, że tak. Nawet jak ktoś wybierze się w tamto miejsce rowerem, to są stojaki. A jak woli plażowanie ze swoim ukochanym psem, to proszę bardzo. Plaża jest przyjazna dla zwierząt, choć oczywiście trzeba po nich sprzątać. W projekcie znalazły się odpowiednie pojemniki na nieczystości.

– Plaża zostanie umiejscowiona na terenie łazienek w Czarnkowie. Dlaczego akurat tam?

– Blisko Noteci, z dala od zabudowań, ale przede wszystkim, to miejsce zasługuje na taką porządną rewitalizację. Może plaża będzie pierwszym krokiem. Z drugiej strony, tak jak wspomniałem, jest z dala od zabudowań. Więc jeśli ktoś będzie chciał tam zorganizować mini koncert – a rozmawiałem już z kilkoma lokalnymi artystami, którzy byliby chętni – to hałas nikomu nie powinien przeszkadzać.


– Czyli potańczymy na plaży?

– Ja nie widzę przeszkód. Cały teren będzie zabezpieczony monitoringiem, więc myślę, że będzie bezpiecznie. Dodatkowo pojawią się tam też lampy, oświetlenie naziemne, które stworzy fajny klimat.

– Czyli za rok widzimy się na plaży w Czarnkowie?

– Mam nadzieję! Głosowanie trwa do 21 września, możemy to zrobić na stronie: czarnkow.konsultacjejst.pl.