Wielkopolscy terytorialsi pamiętają o bohaterach

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, porządkowali groby poległych za Ojczyznę oraz zasłużonych obywateli w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Dowódca Brygady i zastępca złożyli kwiaty na grobie gen. Stanisława TACZAKA, patrona wielkopolskich terytorialsów.

Tradycyjnie, przed Dniem Wszystkich Świętych, wielkopolscy terytorialsi uczcili pamięć po zmarłych. Wcześniej odwiedzili i uporządkowali groby zmarłych. Żołnierze  12 WBOT, każdego roku uczestniczą w  akcji „Żołnierska pamięć” i odwiedzają wielkopolskie oraz lubuskie cmentarze, na których spoczywają powstańcy i osoby zasłużone Ojczyźnie. Akcja porządkowania miejsc pamięci potwierdza wdzięczność żołnierzy 12 WBOT nie tylko wobec walczących w szeregach Armii Krajowej, ale także wobec środowisk kombatanckich.

Każdego roku przyłączamy się do akcji „Żołnierska pamięć”. W ten sposób chcemy okazać swój szacunek, bo przecież bohaterowie walk o Polskę oddali życie za naszą wolność. Dbając o groby zmarłych, pielęgnujemy pamięć o nich – tłumaczy płk Dariusz WYRZYKOWSKI, dowódca 12 WBOT.

Żołnierze odwiedzili m.in. Kwaterę Armii Krajowej na Junikowie, gdzie znajduje się ponad 300 grobów bohaterów. To także moment, by oddać cześć gen. Stanisławowi TACZAKOWI pierwszemu naczelnemu dowódcy powstania wielkopolskiego. Dowódca Brygady i zastępca, złożyli kwiaty i znicz na grobie patrona 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do akcji „Żołnierska pamięć” na terenie Piły i okolic przyłączyli się dolaszewscy terytorialsi.

Skwierzyńscy żołnierze wybrali się na groby bohaterów wraz z kolegami  z 35 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej. Terytorialsi ze śremskiego batalionu odwiedzili z kolei cmentarze, na których spoczywają m.in.  polegli za niepodległość 1914-1920. O groby bohaterów zadbali również żołnierze ze 125 blp w Lesznie oraz terytorialsi ze 152 blp w Krośnie Odrzańskim.

Akcja „Żołnierska pamięć” ma na celu budowanie świadomości patriotycznej, historycznej oraz ma pielęgnować pamięć o poległych za Ojczyznę żołnierzach.

Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA

„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”