Wielkopolscy terytorialsi pamiętają o bohaterach

Edukacja Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Regiony Wydarzenia

Żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki”, porządkowali groby poległych za Ojczyznę oraz zasłużonych obywateli  w Wielkopolsce. Dodatkowo,  terytorialsi oznaczyli wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej specjalnymi tabliczkami z IPN miejsca spoczynku, wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Tradycyjnie, przed Dniem Wszystkich Świętych, należy wcześniej odwiedzić i uporządkować groby zmarłych. Żołnierze z 12 WBOT każdego roku uczestniczą  w  akcji „Żołnierska pamięć” i odwiedzają wielkopolskie oraz lubuskie cmentarze, na których spoczywają powstańcy i osoby zasłużone Ojczyźnie. Akcja porządkowania miejsc pamięcipotwierdza wdzięczność żołnierzy 12 WBOT nie tylko wobec walczących w szeregach Armii Krajowej, ale także wobec środowisk kombatanckich.Terytorialsi z wielkopolskiej brygady, każdego rokudoglądają  miejsc spoczynku  bohaterów na Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Żołnierze tym razem pomagali oznaczać groby wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Każdego roku przyłączamy się do akcji „Żołnierska pamięć”. To dla nas ważne, bo, bohaterowie walk o Polskę oddali najcenniejszą rzecz za wolność – życie. Naszym obowiązkiem jest dbanie, by pamięć po nich pozostała – tłumaczy kpr. Marcin MRÓWKA, z 12 WBOT.

Żołnierze odwiedzili m.in. Kwaterę Armii Krajowej na Junikowie, gdzie znajduje sięponad 300 grobów bohaterów. To także moment, by oddać cześć gen. Stanisławowi TACZAKOWI – patronowi 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Akcja „Żołnierska pamięć” ma na celu budowanie świadomości patriotycznej, historycznej oraz ma pielęgnować pamięć o poległych za Ojczyznę żołnierzach. Dzięki tak drobnym gestom, pamięć o nich jest wieczna.

 

 por. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA

foto: 12 WBOT

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”